Ogar polski - "kundlowaty szlachcic"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:55
O ogarach pisał już w swoich kronikach Gall Anonim. - To stara polska rasa psów, które wyglądają trochę jak mieszańce. Zawsze, kiedy ktoś mówi mi, że mam ładne psy, jestem zdziwiona - śmieje się Anna Walentynowicz, hodowca ogarów polskich.
Audio
  • Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o ogarach polskich (Klucz kulturowy/Czwórka)
Młody ogar polski
Młody ogar polskiFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Capture Light

Anna Walentynowicz Ogar na pozór jest niepozorny. Za to dużo zyskuje w plenerze i w grupie. Ten widok zapiera dech w piersiach

Ogar polski jest psem średniej wielkości o umaszczeniu czaprakowym. - Ma czarne siodło na grzbiecie, poza tym jest rudy i może mieć białe "skarpetki" albo "krawacik" - opowiada ekspertka. - Uszy ma dłuższe i klapnięte, i trochę przypomina posokowca bawarskiego - dodaje.

Ogar jest psem gończym i jako taki występował w historii Polski. Hodowany był w mieszczących się przy dworach szlacheckich psiarniach. - Najważniejszym tekstem źródłowym dla hodowców tej rasy jest wydane w 1618 roku "Myślistwo z ogary" hrabiego Jana Ostroroga. Ogary pojawiają się także w "Żywocie człowieka poczciwego" Mikołaja Reja - mówi Walentynowicz.

Dlaczego tak trudno rozpoznać ogary na obrazach sprzed wieków? Co wiadomo o przodkach ogarów? Ile psów tak naprawdę liczy sfora? Czym jest "ogarze granie"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Czytaj także
owczarek nizinny 1200 pap.jpg
Polski owczarek nizinny. "Świat zakochał się w PON-ach"

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Anna Walentynowicz (hodowca ogarów polskich)

Data emisji: 28.10.2017

Godzina emisji: 15.15

kul/mg

Czytaj także

Międzywojnie. Rewolucja w branży "beauty"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 18:00
- Gama kosmetyków w międzywojniu nie była tak szeroka jak dziś, ale Polki miały w czym wybierać. Wiodącą marką był "Śnieg Tatrzański" oferujący kremy pielęgnacyjne, szampony i pudry. W użyciu były także farby do włosów oraz... środki do depilacji - mówi Katarzyna Pytkowska, rektor Wyższej Szkoły Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucyna Ćwierczakiewiczowa - kulinarna gwiazda XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 17:00
Znana z ciętego języka i uszczypliwych uwag, w teatrach zajadała się czekoladkami i kąśliwie komentowała grę aktorów. - Lucyna Ćwierczakiewiczowa jako pierwsza zaczęła uczyć Polaków gotować. Gdyby żyła dziś, byłaby królową internetu - mówi dziennikarka i blogerka Monika Kucia.
rozwiń zwiń