Ślonsko godko - uczy historii i nadąża za rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 16:30
W sieci zadebiutował kurs, dzięki któremu można nauczyć się mówić jak rodowity Ślązak. Jednym z jego twórców jest Adrian Górecki, założyciel biura tłumaczeń PoNaszymu.pl. Ślonska godka dla niego to także historia i tradycja. 
Audio
  • "Ślonsko godko - dla pół miliona osób to język, nie gwara" (Czat Czwórki)
Górnicy w KWK Katowice II
Górnicy w KWK Katowice II Foto: Northfoto/Shutterstock.com

szkoła dziecko przemoc 1200.jpg
Przemoc w szkole - jak jej przeciwdziałać?

- Tak jak w każdym innym języku musimy opanować słownictwo i gramatykę - mówił pomysłodawca PoNaszymu.pl, kursu, dzięki któremu możemy nauczyć się mówić jak rodowity Ślązak, Adrian Górecki.

- Granice językowe są widoczne - przekonywał gość Czwórki. - Języki (polski i śląski) różnią się np. odmianą, czy formami grzecznościowymi. Słownictwo specjalistyczne pochodzi głównie z języka niemieckiego i różni się od słowiańskiej nomenklatury. Język niemiecki pojawił się na Śląsku razem z industrializacją ok. XIX wieku, stąd tyle charakterystycznych, niemiecko brzmiących słów - wyjaśniał. 


godzina dla ziemi ekologia żarówka 1200.jpg
Kto zapłaci za podwyżki cen energii?

Czy polski i śląski są do siebie zbliżone? A może Ślązakom bliżej językowo do Niemców, Czechów i Rosjan? W czym śląskie konstrukcje językowe przypominają języki obce? Czy śląski jest bardziej skrótowy niż polski? I w jaki sposób nadąża za rzeczywistością? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Barbara Kowalczuk (filolożka); Adrian Górecki (współtwórca kursu gwary śląkiej  PoNaszymu.pl.)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 16.08

ac/kd

Czytaj także

Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 10:20
Lublin, tak jak inne miasta w kraju, aktywnie włączył się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z punktów programu są mikrowyprawy "Czuję miętę do Lublina", które pozwalają poznać miasto z 1918 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Pawlicki: bohaterstwo to nie jest prosta sprawa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 15:12
- Udział w projektach historycznych stwarza potrzebę nabycia pewnej wiedzy, zorientowania się, jak wyglądało ówczesne życie. Gdzie się bywało, co jadło... To mi się bardzo podoba w mojej pracy - opowiada aktor Antoni Pawlicki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kat i katowa nurzali się w półświatku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:20
Wykonywał wyroki śmierci, wymuszał zeznania i sprzątał ulicę. Był mistrzem, miał swych uczniów. Mógł też mieć żonę, choć nie wolno mu było prosić o rękę zwykłej dziewczyny. Kat był skalany. 
rozwiń zwiń