Pandemia. Czy młodych czekają problemy psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 21:49
Długotrwałe zamknięcie, dystans społeczny, ograniczenie kontaktów, ale także lęk np. o sytuację ekonomiczną, spowodowały, że więcej osób doświadcza kryzysów psychicznych. 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: geralt/Pixabay.com

Podobno dziś mamy do czynienia dopiero z początkiem psychicznych skutków pandemii. Jaką cenę za izolację zapłacą młodzi Polacy? 


Posłuchaj
18:44 czwórka czat czwórki 16.09.2020.mp3 Jak pandemia i jej konsekwencje wpływają na zdrowie psychiczne młodych Polaków - komentują ekspertki (Czat Czwórki/Czwórka)

Studenci przyznają, że podczas lockdownu wróciły do nich problemy psychiczne - epizody depresyjne, zaburzenia odżywiania. - Na pewno jest już część osób, która ma syndrom PTSD, czyli syndrom, który jest wynikiem stresu pourazowego, wynikiem przeżytej traumy. Ten syndrom pojawia się po kilku miesiącach, a jego leczenie może trwać wiele lat - wyjaśnia psycholog Dorota Minta w rozmowie z Szymonem Jaworskim. - Czas pandemii to czas, gdy szczególnego znaczenia nabierają bliscy, przyjaciele. Skupieni na sobie budujemy wewnętrzną stabilność - dodaje. 

Rodzice, specjaliści a dzieci

Dr Maja Herma, psychiatrka, psychoterapeutka, Instytut Amici, podkreśla, że COVID-19 wywołała strach o życie. - To lęk, który nosimy w sobie, ale na co dzień sobie tego nie uświadamiamy. Boimy się śmierci, ona jest tematem tabu w społeczeństwie, nie tylko naszym. 
Pandemia odsłoniła mnóstwo niedociągnięć w skali wszechświata - brak kontroli, stres i zaczynają się kłopoty, często związane z kryzysami emocjonalnymi, psychicznymi - dodaje. 

Specjalistka zauważa również wyjątkowo trudną sytuację dzieci, które teoretycznie wiedziały najmniej, z którymi nie rozmawiali rodzice czy specjaliści. Do dzieci docierały strzępki rozmów, newsy z telewizora czy radia. - Podczas lockdownu brakowało rozmowy rodziców z dziećmi - nikt dzieciom tego nie wyjaśniał - podkreśla. - Ja jestem medyczką, rozumiem, co media do mnie mówią. Ja wiem, w jakim stopniu ten wirus nam zagrażał. Ale nie poradziliśmy sobie - lekarze, lekarki, WHO, stres, panika, dezinformacja i w dodatku nikt nie brał dzieci pod uwagę - dodaje. 

Najmłodsi zostali zamknięci w domach. Ich kontakty z rówieśnikami zostały ucięte. Dzieci spędzały czas przed ekranami. - Pierwszego września oni zaczęli cieszyć się z tego, że wrócili do szkoły, dzieci jasno się wypowiadają, że chcą do siebie wrócić - zauważa ekspertka.  

Studenci nie bez pomocy

Na wysokości zadania, psychologicznej pomocy studentom, stanęły akademickie centra wsparcia. - W początkowym okresie lockdownu, nagłych, niespodziewanych zmian nasze telefony rozbrzmiewały częściej - mówi dr Anna Gutowska, dyrektor Akademickiego Centrum Wsparcia przy Uniwersytecie Łódzkim. - Teraz się uspokoiło, ale obawiam się, że to cisza przed burzą. Uważam, że psychologiczne skutki pandemii będziemy w stanie ocenić dopiero za jakiś czas - dodaje. 

Specjalistka podkreśla, że w Akademickim Centrum Wsparcia zajmują się szerokim wachlarzem problemów studentów i co ważne, pomoc centrum jest bezpłatna. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Dorota Minta (psycholog), dr Maja Herman (psychiatrka, psychoterapeutka Instytut Amici), dr Anna Gutowska (dyrektor Akademickiego Centrum Wsparcia przy Uniwersytecie Łódzkim)

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 15.10

pj

Czytaj także

Dzień Dobrych Wiadomości. "Warto je czytać!"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:21
Trzęsienia ziemi, tsunami, wypadki, kolizje, katastrofy i tragedie - takimi newsami jesteśmy bombardowani na co dzień. Tymczasem 8 września przypada Dzień Dobrych Wiadomości. I warto się w nich zaczytywać!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy uroda pomaga w życiu? Ładnemu łatwiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 11:19
Podobno w życiu działa tzw. efekt aureoli - przypisuje nam się różne cechy na podstawie wyglądu. Atrakcyjni fizycznie punktują na starcie. 
rozwiń zwiń