Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
Audio
  • Uzależnienie od Internetu jest groźniejsze niż się zdaje (Strefa Prywatna/Czwórka)
Izolacja, to jeden z efektów uzależnienia od sieci
Izolacja, to jeden z efektów uzależnienia od sieci Foto: pixabay/bertomic

Już teraz wiemy jednak, że w 2012 roku w 11 krajach europejskich prawie 5% użytkowników internetu korzystało z niego w sposób, który może zagrażać ich zdrowiu psychicznemu. Ponadto udowodniono także, że uzależnienie od internetu przybiera najróżniejsze formy - od kompulsywnego używania aplikacji i mediów społecznościowych, poprzez korzystanie ze stron o charakterze seksualnym, aż do różnego rodzaju gier, a nawet przeciążenia wiadomościami.

Czym to może grozić? Jak się przed tym bronić? Czym się różni uzależnienie internetowe od alkoholowego? Razem z naszą ekspertką próbujemy odpowiedzieć na te pytania oraz sprawdzamy, gdzie leży granica pomiędzy uzależnieniem od sieci, a jej racjonalnym użytkowaniem i jak definiuje się "pokolenie pochylonych głów".

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Szafrańska-Romanów (psycholożka i psychoterapeutka)

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 20.07

jsz/kd

Czytaj także

Polak w sieci. "Jesteśmy pokoleniem ekranów"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 16:50
- Ilość danych produkowanych przez ludzkość podwaja się co półtora roku - mówi Paweł Wieczorek z SWPS. - Żeby z tego korzystać i nie zwariować należy opanować umiejętność segregowania treści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość w czasach nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 18:35
- Restauracje, w których każdy gość musi odłożyć swój telefon do specjalnego pudełka, żeby skupić się na rozmowie, stają się coraz bardziej popularne - mówi dr Leszek Bukowski.
rozwiń zwiń