Piekło, Biała Góra, Las Mątawski, kanały, śluzy i wiatr - takie rzeczy tylko na Żuławach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 22:03
Zapraszamy na wyprawę po Żuławach. Ten mało uczęszczany przez turystów region ma swoje tajemnice, które zdradzają nam Kasia i Maciek Marczewscy - autorzy bloga "Ruszaj w drogę".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Slawinka

Żuławy to mało poznany turystycznie teren. Dla miłośników gór może być tu nieco monotonnie. Jak okiem sięgnąć płasko jak stół, nie ma żadnych wzniesień i drzew też trochę mało, nie licząc wierzb nad kanałami. 

Za to jest pusto. - Na Żuławach tłum to maksymalnie 10 osób - mówią goście audycji. - Więc przez cały dzień wycieczki może się zdarzyć, że nikogo nie spotkamy.


Posłuchaj
04:09 _PR4_AAC 2020_09_24-15-44-35.mp3 O atrakcjach Żuław i dlaczego warto tam pojechać, opowiadają goście audycji Kasia i Maciek Marczewscy (Czat Czwórki/Czwórka)

  

Płaski krajobraz może nie jest wyzwaniem dla rowerzystów lubiących zróżnicowany teren i górskie nierówności, za to, jak mówią rozmówcy Anny Depczyńskiej, dzięki temu można robić dłuższe trasy rowerowe. Tym fajniejsze, że się widzi horyzont i gdzieniegdzie wsie, które można poznać z daleka po bardzo spiczastych wieżach kościołów.


Odkryte i płaskie przestrzenie sprawiają, że na Żuławach bardzo wieje. Na rowerowej wycieczce może to być przyjemność lub wyzwanie. Wiatr swego czasu zwabił na te tereny Holendrów, którzy postawili dużo wiatraków. Niestety nie zostało ich zbyt wiele. - W okolicach Malborka jest tylko jeden, w dość opłakanym stanie. Nie ma pieniędzy na jego renowację, więc warto się śpieszyć, żeby go jeszcze zobaczyć. Jest ostatnim przedstawicielem odchodzących, żuławskich wiatraków - opowiadają goście Czwórki.


Posłuchaj także:


Żuławy to też miejsce spotkania trzech rzek - Wisły, Nogatu i Liwu. - Jest to miejsce kultowe wśród mieszkańców, ale również turystów, bo doskonale nadaje się na fenomenalne zdjęcia zachodzącego słońca. Jest tam marina i są śluzy. Bywa tak, że jest to jedyne miejsce, gdzie można spotkać tłum, czyli więcej niż 10 osób. Jest to też miejsce, gdzie zaczynają się spływy kajakowe, warto się wybrać na spływ z Białej Góry do Malborka - przekonują autorzy bloga.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Anna Depczyńska 

Goście: Kasia i Maciek Marczewscy (autorzy bloga "Ruszaj w drogę")

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 15.45

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z polskich dróg znikają stare samochody?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 16:41
Auta na polskich drogach są najstarsze w UE – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA. Jednak ich wiek spada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
rozwiń zwiń