Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Cinematic Boy

pap tokio 1200.jpg
Praca w kraju kwitnącej wiśni. Co skrywają szklane wieżowce Tokio?

Złoto i srebro pojawia się w wielu nazwach polskich miejscowości nie bez przyczyny. Na terenie Polski znajdowało się wiele kopalń tych cennych kruszców. Jedna z nich znajduje się 23 metry pod powierzchnią ziemi w Czarnej Sztolni i ma 8 metrów wysokości. Można tam nauczyć się płukania złota lub popłynąć łodzią po zalanej sztolni Gertruda. A to tylko nieliczne z powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. 


Posłuchaj
03:16 _PR4_AAC 2020_07_09-16-30-29.mp3 Co warto zobaczyć w kopalni złota w Złotym Stoku (Czat Czwórki)

 

Już w VII i VIII wieku na Dolnym Śląsku zaczęto wydobywać złoto. Już w XIII wieku posiadaliśmy bogatą historię związaną z wydobywaniem tego kruszcu. Do Złotego Stoku przyjeżdżali ludzie z całego świata, żeby zobaczyć to zjawisko na własne oczy. Pozostałością po "złotych" czasach jest kopalnia, która obecnie jest atrakcją turystyczną. Możemy na własną rękę spróbować odzyskać złoto ze skały i na własną rękę sprawdzić, jak wyglądała praca wydobywającego złoto górnika. 

Skaning 3D - Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Sztolnia Czarna/GEOCARTIS

Potok, w którym znaleziono pierwszy samorodek płynie przez miejscowość do dziś. W szczytowym momencie w Złotym Jarze funkcjonowało jednocześnie 190 kopalń. Odwiedzając te okolice, możemy wyruszyć tzw. złotą ścieżką, która prowadzi z miasteczka poprzez park krajobrazowy i kopalnie. Koniecznie powinniśmy zobaczyć też podziemny wodospad. Całą trasę możemy pokonać zabytkowym autem, które kiedyś mogliśmy spotkać na ulicach naszych ulicach, albo skorzystać z 30-kilometrowej ścieżki rowerowej.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Patrycja Kucharek (Centrum Informacji Turystycznej w Złotym Stoku)

Data emisji: 9.07.2020

Godz. emisji: 16.30

ac


Czytaj także

Podróż przez Amerykę Środkową. "Nie miałam czasu na strach"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 19:25
W podróży spędziła w sumie 6 pełnych lat, odwiedziła 77 krajów, m.in. państwa Ameryki Środkowej - od Meksyku po Panamę. - To kraje bardzo różnorodne, zaskakujące pod względem kulturowym - mówiła w Czwórce Dominika Sidorowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje w tropikach? Odkryj Dominikanę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 16:50
- Taniec jest dla mnie bramą do lokalnych społeczności. W społeczeństwach karaibskich w tańcu odkrywa się ich ducha - opowiada podróżniczka Beata Radecka . 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz wytłumaczyć dziecku świat? Zabierz go w podróż

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:20
- W trakcie naszej wyprawy codziennie spełnialiśmy marzenia i zdobywaliśmy różne - nie tylko górskie - szczyty - opowiadają podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy, którzy wraz z dziećmi objechali dookoła świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżuj lepiej. Najlepiej jak Wędrowne Motyle

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 19:40
Ania i Marcin Nowakowie kochają świat, a podróżowanie stało się ich sposobem na życie. Dotychczas odwiedzili 40 krajów i 50 miast. O swoich wyprawach opowiadają na kanale na YouTubie Wędrowne Motyle oraz na najpoczytniejszym polskim blogu podróżniczym Gdziewyjechac.pl.
rozwiń zwiń