Małopolska - kraina dla rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:25
Polacy przedłużają sobie wakacje, korzystają z ciepłych wrześniowych dni i zdobywają rowerową Małopolskę, gdzie czeka na nich ponad 600 km ścieżek dla rowerów. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

sad plantacja jabłka shutterstock 1200.jpg
Polska jabłkami stoi? "Właśnie trwa sezon zbiorów"

Małopolska to kraina bardzo urozmaicona i poprzecinana trasami rowerowymi. Ma wyjątkowe warunki do uprawiania turystyki aktywnej. 


Posłuchaj
03:27 czwórka czat czwórki 17.09.2020 rower.mp3 Rowerowe walory Małopolski - materiał Anny Depczyńskiej (Czat Czwórki/Czwórka)

- Największe nasze atuty to różnorodność topograficzna i przyrodnicza - mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. - Piękne krajobrazy, zabytki, bogactwo gór, lasów, niesamowite widoki, ale przede wszystkim chyba najlepiej już, w skali Polski skomunikowane ścieżki rowerowe. Mamy ich ponad 600 kilometrów. Trasa wzdłuż Dunajca ma szansę być najpiękniejszą trasą turystyczna w Europie - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

Te słowa bez wahania potwierdza Anna Mazurek, współautorka bloga "Rodzinnie dookoła świata". Trasa wzdłuż Dunajca to jedna z ulubionych tras jej rodziny. - Zaczyna się w Zakopanem, a kończy się w Wietrzychowicach - mówi rozmówczyni Anny Depczyńskiej. - My chcemy zaproponować dwa odcinki: od Ostrowa do Wietrzychowic - trasa całkowicie odseparowana od ruchu samochodowego, biegnie po wale przeciwpowodziowym Dunajca. Można przeprawić się przez rzekę i kontynuować przejażdżkę aż do Zalipia. A drugi fragment, my roboczo nazywamy go "trasą rowerową przez gminę Łącko". Po drodze jest fajna strefa wypoczynku - dodaje. 

W Małopolsce niemal gotowy jest też już 230-kilometrowy małopolski odcinek Wiślańskiej Trasy Rowerowej. Od Niepołomic po Szczucin trasa biegnie płasko. Można odbić do puszczy, albo zdecydować się na spacer po drewnianych kładkach i wspinaczkę na wieżę widokową. 

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zawraca uwagę, że budowana jest także infrastruktura przyjazna rowerzyście. Ogromną szansą dla gmin, przez które przebiegają ścieżki rowerowe są przygotowywane przez władze województwa certyfikacje. 

Piotr Firan dodaje, że Małopolska ma również bardzo ciekawy, 65-kilometrowy odcinek polsko-słowackiego szlaku rowerowego wokół Tatr. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 15.45

Czytaj także

Światowy Dzień Tygrysa. Ty też możesz pomóc wielkiemu kotu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:40
Światowy Dzień Tygrysa to dobry moment, by zastanowić się nad tym, w jaki sposób zagrażamy temu gatunkowi, ale też, w jaki sposób możemy im pomóc. - Możemy to zrobić nawet w Polsce, zmniejszając swój wpływ na zmianę klimatu - apeluje Monika Łaskawska z WWF Polska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Dobrych Wiadomości. "Warto je czytać!"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:21
Trzęsienia ziemi, tsunami, wypadki, kolizje, katastrofy i tragedie - takimi newsami jesteśmy bombardowani na co dzień. Tymczasem 8 września przypada Dzień Dobrych Wiadomości. I warto się w nich zaczytywać!
rozwiń zwiń