"Pan z zapasem makaronu pozna panią z zapasem papieru toaletowego" - randkowanie w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 21:58
Pandemia koronawirusa na pewno nie ułatwia znalezienia drugiej połówki. W tych czasach randkowanie w realu ograniczyliśmy do minimum. Wzrasta za to liczba osób, które spotykają się online - sprawdzamy jakie są tego jasne i ciemne strony. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pixel-Shot
kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Pandemia przyspieszy globalną cyfryzację

Internet i aplikacje randkowe przybliżają nas do siebie bez wychodzenia z domu. Ostatnie miesiące sprawiły, że częściej korzystamy z portali i aplikacji randkowych, jednak już na innych zasadach niż przed pandemią. W aplikacjach randkowych nic się nie zmieniło, cały czas za ich pośrednictwem rozmawiamy, flirtujemy, czy podrywamy - nie ma jednak tego następnego kroku, czyli spotkania twarzą w twarz.


Posłuchaj
17:12 _PR4_AAC_randki_all_ 2020_10_15.mp3 W audycji rozmawiamy o randkach w czasie pandemii/ (Czat Czwórki/Czwórka)

- Teraz korzystam z aplikacji do kontaktu, podtrzymywania rozmowy. Jest nadzieją, że za te kilka tygodni sytuacja się rozwiąże i uda się spotkać - mówi Maciek użytkownik aplikacji randkowych. - Jednak czy internetowa znajomość może długo czekać na spotkanie w realu i czy jest w stanie przetrwać tyle czasu? Szczerze mówiąc - wątpię. 

Niezmienna potrzeba bliskości

Jak mówi kolejny gość audycji Ameera Ibrahim - seksuolog z Przestrzeni Pomocy - w ludziach pojawiło się dużo napięcia i lęku związanego z randkowaniem jednak mimo obaw dużo ludzi ma potrzebę bliskości. - Izolacja i pandemia - bycie samemu w zamknięciu powoduje, że osoby samotne poszukują kogoś z kim mogłyby się spotkać i spędzić trochę czasu - mówi specjalistka. - Więc jak wskazują statystyki portali randkowych, dużo ludzi z nich teraz korzysta.

 Czytaj także:

W kontaktach internetowych możemy się jednak natknąć na osobę, która kreuje swój nieprawdziwy obraz i wizerunek, który nie będzie przystawał do rzeczywistości w jakiej funkcjonuje. - Z drugiej strony ta możliwość kontaktu internetowego, obecnie głównego jego źródła, będzie powodował, że te spotkania mogą być pogłębione, bo ludzie będą chcieli jak najwięcej o sobie wiedzieć zanim zdecydują się na spotkanie w realnym życiu - tłumaczy ekspertka. - Jednak w takich kontaktach trzeba być ostrożnym, bo do końca nie wiadomo z kim się pisze.

Lęki i obawy

Jak mówi gość audycji wśród randkujących pojawia się bardzo dużo lęków i obaw związanych z tym, kiedy przenieść taką randkę do realnego życia i czy przy takim spotkaniu czar nie pryśnie.

kłamstwo_2_shutter_1200.jpg
Czy rodzimy się z genem kłamstwa? Jak ciało zdradza, że kłamiemy?

- Dużo przekazujemy niewerbalnie - mowa ciała, to jak się czujemy z daną osobą, jak reagujemy na jej zapach, jej sposób bycia - to wszystko ma wpływ na odbieranie drugiego człowieka - wyjaśnia gość Czwórki. - Spotkania internetowe dają jakąś iluzję i ludzie czasami chcą wierzyć w tę magię. Może się więc okazać, że po wspólnym spacerze będziemy rozczarowani osobą, która w wirtualnym świecie wydawała się super.

Czytaj także:

Pandemia obnażyła relacje osób w związkach. Wiele par doświadcza teraz trudności i wiele się mówi o fali rozstań i rozwodów. 

COVID-19. Ryzyko transmisji
COVID-19. Zasady bezpieczeństwa

Wspólny czas

- W momencie gdy ludzie zostali zamknięci w domach, ograniczyli swoje aktywności i więcej czasu spędzają we dwoje, muszą się skonfrontować z tym jak wygląda sytuacja w ich domu i związku - tłumaczy Ameera Ibrahim. -  Nie mogą już uciekać w inne aktywności. Myślę, że związki które teraz borykają się z trudnościami powinny się zastanowić, czy wcześniej nie uciekali od siebie w dużą ilość pracy, aktywności, spotkań ze znajomymi, czy zmęczenie – to wszystko są wymówki.

Pary, niejako przez sytuację, zostały zmuszone do wspólnego przebywania i muszą mierzyć się z tym co do tej pory zamiatali pod dywan, a to powoduje frustracje. Czasem może się okazać, że partnerzy w ogóle mają inne priorytety w życiu i się rozminęli trwając jako związek współlokatorów.

Jednak jak zapewnia seksuolog są również tacy, którzy wykorzystują wspólny czas i pracują nad swoją relacją. - Ta sytuacja ich zmobilizowała i nie mogli już dłużej czekać aż sytuacja sama się rozwiąże. Doszli do wniosku, że muszą usiąść, porozmawiać i zastanowić się co dalej i w którą stronę. Chcą dać sobie szansę poznania siebie na nowo i zobaczyć co im zostało z tej relacji i co z tego wyjdzie.  


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowałMateusz Kulik  

Goście: Maciek (użytkownik aplikacji randkowych), Ameera Ibrahim (seksuolog z Przestrzeni Pomocy), Agnieszka Nadstawna (coach singli)

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 15.08

aw