Świat po pandemii. Czy będzie nas stać na podróże?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:31
Choć podróżowanie po świecie z powodu pandemii wciąż jest właściwie niemożliwe, warto wspominać wcześniejsze wojaże i marzyć o miejscach, które odwiedzimy w przyszłości. - Tanie latanie dopiero się zaczyna - przekonuje Dawid Dudek, autor książki "Biblia taniego latania".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Eduard Goricev

lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
Test na koronawirusa czy szczepienie - warunek podróżowania w przyszłości?

Jak podkreślał Dawid Dudek, po pandemii otworzą się przed podróżnikami nowe szanse. - Wcześniej ludzie narzekali, że wszędzie jest zbyt tłoczno. Teraz będzie można podróżować tak, jak 50 lat temu, kiedy turystów nie było jeszcze tak wielu - podkreślał Dawid Dudek. - Poza tym Covid sprawił, że nawet tanie bilety są w pełni elastyczne. Jeśli nie możesz lecieć, bilety można przełożyć na za rok. To ogromny komfort. 

Posłuchaj
16:50 Czwórka Czat Czwórki 4.02.2021.mp3 Jak będziemy podróżować po pandemii i co zmieni się w branży turystycznej? (Czat Czwórki) 

ZOBACZ TAKŻE Podróże z Czwórką >>>

Jak podkreślał ekspert, jest "kilka rodzajów turystów", i wychodząc naprzeciw ich potrzebom branża się "polaryzuje". - Są ludzie, którzy polecą do hotelu i - choć będą mieszkać 100 metrów od oceanu - nie pójdą na plażę, tylko urlop spędzą na basenie. A są tacy, którzy podróżując na własną rękę, hotele będą omijać szerokim łukiem. Można podróżować z tłumem lub zwiedzać mniej dostępne miejsca na świecie - wyliczał. - Dlatego branża turystyczna podzieliła się na "masową turystykę" - do miejsc bezpiecznych, tanich i bez testów, a także do miejsc dla bardziej wymagających podróżnych: gdzie testy są wymagane, nie jest łatwo się dostać, ale również - gdzie przeżycia są bezcenne - tłumaczył gość Czwórki. 

Wielki Mur Chiński1200 free
Trekking online. Jak chodzić po górach na leżąco?

Czytaj także:

Jak przekonywał jednak Maciej Janeczek z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, pandemia zaskoczyła branżę turystyczną, więc przewidzenie, co będzie się w niej działo za kilka miesięcy, jest niezwykle trudne. - Pod względem technologicznym być może uda się wprowadzić na granicach badania, które umożliwią wykrycie turystów zakażonych wirusem, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo - wyliczał ekspert. - Pandemia jest sprawą na tyle poważną, że być może zgodzimy się, jako społeczeństwo, na pewne łagodzenie ograniczeń dotyczących ochrony naszych danych osobowych - wyliczał. Jak podkreślał, jednym z możliwych rozwiązań jest także wprowadzenie technologii VR i zastąpienie realnych podróży tymi wirtualnymi. - Pozostaje pytanie, czy poziom doznań będzie odpowiednio wysoki, ale dla wielu prawdopodobnie byłaby to rozrywka wystarczająca - głównie ze względów finansowych - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny - koronawirus na świecie >>>

W programie rozmawialiśmy także z Anną Żuchlińską, współautorką bloga "Wszędobylscy", która opowiadała o swoich dotychczasowych wojażach i planach na kolejne miesiące. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Dawid Dudek (autor książki "Biblia taniego latania"), Maciej Janeczek (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 15.13

kd/kul

Czytaj także

Road Trip Bus. "Nasze podróże mają w sobie nutkę szaleństwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:13
"Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia" to motto, które przyświeca Kasi Kosowskiej i Wojtkowi Grabowskiemu, autorom projektu Road Trip Bus. To podróżnicy i blogerzy, którzy busem postanowili odwiedzić każde z miejsc na świecie, o którym do tej pory marzyli. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
rozwiń zwiń