Czy poziom egzaminów maturalnych spada?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 19:50
Na wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości trzeba poczekać do początku lipca, ale już pojawiają się opinie, że poziom matur jest coraz niższy. W przyszłym roku jednak ma się to zmienić. 
Sprawdzamy, jak wygląda poziom tegorocznych egzaminów maturalnych.
Sprawdzamy, jak wygląda poziom tegorocznych egzaminów maturalnych.Foto: shutterstock/Lukasz Calko

Pierwsze dni matur absolwenci szkół średnich mają za sobą. W przypadku egzaminu z matematyki - wyraźny spadek poziomu zdających obserwuje się od roku 2010, ale w ostatnich latach wymagania maturalne zostały obniżone w związku z pandemią i nauką zdalną.

Przez pandemię niższy poziom

"Obniżenie jakości kształcenia, pogłębienie nierówności edukacyjnych oraz pogorszenie kondycji psychofizycznej uczniów i nauczycieli - takie skutki zdalnego nauczania w czasie epidemii COVID-19 w Polsce wykazała kontrola" - czytamy na stronach Najwyższej Izby Kontroli. Tegoroczni maturzyści w takim systemie kształcenia spędzili ponad dwa lata. Z tego też powodu miał być obniżony poziom tegorocznego egzaminu dojrzałości. Czy to dobra decyzja?

- Uważam, że tak. Mogę to powiedzieć jako mama licealisty, jako obserwator, który widział, jak trudno uczyło się w pandemii, nie tylko uczniom - mówi Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. - My, jako nauczyciele, mieliśmy też trudniej, jeśli chodzi o nauczanie i interakcję z uczniami. Myślę, że młodzież nauczyła się mniej, miała trudny czas i nie sposób jej za to karać. Z tego powodu to była dobra decyzja, mimo że poziom jest na pewno niższy.


Strata dla uczniów

Jak zauważa gość audycji, przez wieloletnie podejście do egzaminu dojrzałości z języka polskiego, a także ze względu na naukę zdalną młodzież nie nabyła pewnych umiejętności. - Związanych z łączeniem kwestii egzystencjalnych, patriotycznych, łączenia wiedzy historycznej z kontekstami, z epoką i filozofią. To są rzeczy humanistyczne. Bycie humanistą nie jest rodzajem hobby, ale na tym polega nasze człowieczeństwo - podkreśla Edyta Plich. - Im niższy poziom, tym gorzej dla kompetencji młodych ludzi, również takich jak komunikatywność.

Zobacz także: 


Przyszłoroczna matura bardziej wymagająca

Zapowiedź przyszłorocznych matur może nieco niepokoić licealistów. Jak zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki, egzamin ma być trudniejszy, ale bardziej miarodajny.

- W nowej formule uczeń ma zinterpretować temat, postawić jakąś tezę. Musi mieć wiedzę o nurtach i o sposobach prezentacji problemu. Musi znać także kontekst historyczno-literacki - tłumaczy gość Czwórki. - Po pierwsze potrzebna będzie wiedza, po drugie umiejętność myślenia, formułowania tez, budowania spójności tekstu, kompozycji. Zmieni się wiele. Na pewno dla osób, które dotychczas uważały, że język polski może zdać każdy - stanie się to nieaktualne.


Posłuchaj
11:53 Czwórka/Czat Czwórki - poziom egzaminow dojrzałości 10.05.2022.mp3 Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży opowiada o poziomie matur (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Edyta Plich (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży)

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 15.15

aw/kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń