Matura 2022. O czym pamiętać podczas egzaminu z matematyki?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 16:26
- Zacznijmy od rozwiązania prostszych zadań, potem przejdźmy do trudniejszych, czytajmy polecenia ze zrozumieniem, i przede wszystkim sprawdzajmy ponownie swoje wyliczenia, by nie stracić punktów przez błąd rachunkowy - radził Robert Berger, który od lat przygotowuje uczniów do matury, a teraz - by ich wesprzeć - sam ponownie podejdzie do egzaminu dojrzałości z matematyki. 
Jak przygotować się do egzaminu z matematyki?zdjęcie ilustracyjne
Jak przygotować się do egzaminu z matematyki?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Matematyka, czyli królowa nauk to dla niektórych zmora egzaminów maturalnych. - To dla wielu uczniów ogromny stres, dlatego podchodzę do matury po to, by ich wesprzeć. To taki gest solidarności - podkreślał w rozmowie z Czwórką. Robert Berger podchodził do matury równo dziesięć lat temu. - Potem przydarzyło mi się wiele nowych etapów w życiu, miałem przeróżne ścieżki kariery, jednak to matura dała mi te możliwości - tłumaczył. 

Gość Czwórki mówił o tym, że tuż przed egzaminem nie warto kuć, lepiej postawić na relaks. - W ostatni wieczór przed maturą odpuściłbym naukę, radzę pójść na odprężający spacer, na rower, puścić muzykę. Dać sobie nowe bodźce, a potem postarać się wyspać, by jutro podejść do egzaminu, będąc w pełni sił - wyliczał Robert Berger. - Warto tylko zajrzeć do tabeli wzorów, która jutro będzie nam niezbędna, by nie było zaskoczenia - podkreślił. 

Warto też zaopatrzyć się w dobry nastrój i optymizm. - Jeżeli nawet obudzimy się wcześniej, po prostu będziemy mieli więcej czasu, by zjeść spokojnie śniadanko, wypić wodę. Dajmy sobie chwilę ciszy, by przygotować się mentalnie, zmobilizować się do działania. Powiedzmy sami do siebie, że będzie dobrze. Pamiętajmy, że mamy odpowiednio dużo czasu, by napisać ten egzamin - podkreślał gość Czwórki. - Choć stres oczywiście nie zniknie, można go zminimalizować i okiełznać - podkreślił. 

Jak przekonywał Robert Berger, podczas matury z matematyki ważna będzie strategia i to, by właściwie rozplanować czas, jaki mamy do dyspozycji. - Kluczowe jest to, jak podejdziemy do arkusza na początku. Można się spodziewać 35 zadań: 28 zamkniętych i 7 otwartych. Na napisanie tego egzaminu mamy niecałe trzy godziny, co oznacza, że na jedno zadanie mamy ok. 4,5 - 5 minut. To całkiem sporo - wyliczał gość Czwórki. - Proponuję pierwsze 30 sekund poświęcić na przeczytanie polecenia w zadaniu, zrozumienie go i weryfikację, czy jest ono dla nas łatwe. Jeśli nie, to idziemy dalej, jeśli tak, to robimy. Możemy założyć, że część zadań zrobimy szybciej, i w ten sposób zostawimy sobie więcej czasu, taki bufor bezpieczeństwa na pozostałe, trudniejsze zadania - podkreślał ekspert. 

Posłuchaj
18:29 czwórka matematyka 2022_05_04-14-08-07.mp3 Robert Berger radzi, jak poradzić sobie podczas matury z matematyki (Dajesz radę/Czwórka) 

- Nie bagatelizujmy zadań, które wydają nam się proste, bo możemy popełnić nawet błąd rachunkowy. Zwracajmy uwagę na to, czy odpowiadamy na właściwe pytanie. Pytania mogą być pozornie schowane, wówczas błąd będzie wynikał nie z naszej niewiedzy, ale nieuważności - mówił gość Czwórki. - Mamy prawo do tego, żeby się pomylić, ale bufor czasu, który sobie wygenerujemy, można wykorzystać do tego, by na końcu raz jeszcze przejrzeć wszystkie zadania, sprawdźmy sami siebie, by nie tracić cennych punktów - mówił Robert Berger. 

ZOBACZ WIĘCEJ Matura z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Robert Berger (twórca platformy "I tak zdasz", tegoroczny maturzysta)

Data emisji: 04.05.2022

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń