Motocykle na ulicach - jak jeździć bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 20:30
Sezon motocyklowy rozpoczęty, więc fani dwóch kółek oraz częściej są widziani na ulicach miast. Ciesząc się swobodą i wiatrem we włosach, warto zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Nie tylko swoje, ale także innych użytkowników. W tym mogą pomóc szkolenia.
Dodatkowe szkolenia dla motocyklistów zwiększają bezpieczeństwo jazdy.
Dodatkowe szkolenia dla motocyklistów zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Foto: 4 PM production/Shutterstock.com

- Mimo że jeżdżę motocyklem ponad 30 lat, cały czas się doszkalam. W dalszym ciągu nie śmiem powiedzieć, że moje umiejętności są duże - mówi Karolina Wręczycka #polishmotogirl. - Każde szkolenie traktuję z wielką otwartością i z wielkim zainteresowaniem. Uważam, że doszkalanie ma ogromny sens. Szkolenia szutrowe czy szkolenia bezpiecznej jazdy na motocyklu mają później przełożenie na nasze umiejętności na drodze. To jest bardzo ważne i myślę, że coraz więcej motocyklistów jest chętnych, żeby z nich korzystać.


Szkolenie z pierwszej pomocy - to ważne

Ostatnio Karolina, po raz kolejny, uczestniczyła w szkoleniu z pierwszej pomocy. Po przeprowadzeniu minisondy na swoim profilu okazało się, że wielu motocyklistów jeszcze nie ma go na swoim koncie. - Jeżeli już mają, to najwyżej jedno. W mojej opinii takie szkolenia powinny być obowiązkowe i odbywane raz do roku - opowiada. - To jest megaważne. Potem gdy przychodzi do udzielenia pierwszej pomocy - nie wiemy, jak pomóc.

Według gościa Czwórki organizowane kursy na kategorię "A" nie zawierają wszystkich niezbędnych elementów. - Te kursy pokazują, jak odpalić motocykl i jechać prosto - tłumaczy. - Jednak program szkolenia powinien być nieco inaczej przygotowany i zawierać elementy bezpiecznej jazdy i szkolenia pierwszej pomocy.


Nie bądź "dawcą"

O motocyklistach krążą różne opinie. Ci wykazujący się brawurą i nierozwagą na drodze doczekali się miana "dawcy". Jednak z każdym rokiem przybywa rozważnych użytkowników jednośladów, którzy jeżdżą, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych. - Dobrze, żeby ich przybywało, bo niestety w tym moto świecie mówi się nie "czy" będzie wypadek, tylko "kiedy" - zauważa gość audycji. - Brzmi to strasznie i oczywiście nie zawsze musi tak być. To wszystko zależy nie tylko od tego, czym się jeździ, ale jak się jeździ. Więc obok poczucia wolności - ostrożności i rozwagi na drodze nigdy nie za dużo.


Posłuchaj
17:01 Czwórka/Czat Czwórki - motocykliści 02.06.2022.mp3 O bezpiecznej jeździe na motorze opowiada Karolina Wręczycka #polishmotogirl (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak mówi Karolina Wręczycka, motocykl to szczęście, prawdziwy uśmiech na twarzy i spełnienie marzeń. Tak jest dla wielu, a wielu chciałoby to poczuć. Jak więc rozpocząć swoją przygodę z motocyklem? - Zaczynamy od dobrego szkolenia kategorii "A". Następnie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, po co nam motocykl, gdzie będziemy go wykorzystywać i w jakim celu - tłumaczy gość audycji. - Przed kupnem swojego pojazdu należy spróbować z oferty dostępnych motocykli: od niewielkich pit bike'ów przez crossy, po power cruisery. Spróbować, co jest dla nas najfajniejsze, najlepsze i dokonać dobrego wyboru.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Robert Grzędowski 

Materiał przygotował: Ładzisław Trybus

Gość: Karolina Wręczycka - #polishmotogirl (motocyklistka)

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 15.09

aw

Czytaj także

Prawo jazdy. Czy do egzaminu przygotują nas rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:00
Aby poprawić dostępność i jakość kursów na prawo jazdy - Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić przepisy, które pozwolą na odbycie jazd doszkalających w obecności opiekunów prawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motocykliści - czemu wzbudzają tyle emocji?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 18:24
Z roku na rok przybywa motorów i motocyklistów. Ich coraz powszechniejsza obecność staje się już codziennością na polskich drogach. Jednak w dalszym ciągu wzbudzają kontrowersje i cały czas pokutują stereotypy, które wokół tej grupy narosły. 
rozwiń zwiń