Niezadowolenie z pracy. Jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:30
- Według raportu Instytutu Gallupa tylko 14% Europejczyków jest zaangażowanych w pracę. Te dane są niepokojące - mówi doradca Karolina Karwowska. - Jak wynika z badań, taki stan rzeczy uzależniony jest między innymi od podejścia liderów do pracowników.
Niezadowolenie z pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego.
Niezadowolenie z pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego.Foto: shutterstock/Mercigod

Niepokojące dane z Europy

Opublikowany raport Instytutu Gallupa "State of the Global Workplace: 2022 Report" pokazuje, że tylko 14% Europejczyków jest zaangażowanych w pracę. To najniższy na świecie poziom. Najwyższe zaangażowanie pracowników w swoje obowiązki odnotowano w USA, różnica względem Starego Kontynentu wynosi aż 19 punktów.

Poziom zaangażowania w poszczególnych krajach europejskich znacznie się różni. Najwyższy jest w Rumunii (33%), na drugim miejscu jest Estonia (25%). Polska pozostaje daleko w tyle z 14-proc. poziomem zaangażowania. Na końcu zestawienia znalazły się Włochy, gdzie wskaźnik ten wynosi 4%.

- Dane z Europy są niepokojące. Według Instytutu Gallupa taki stan rzeczy uzależniony jest od podejścia liderów - mówi gość Czwórki. - Od nich zależy, czy dobrze się komunikują, czy doceniają pracowników, okazują im szacunek i czy nie obciążają pracą. Ważne jest to, jaką kulturę pracy budujemy i jaką atmosferę mamy w miejscu zatrudnienia.


Wypalenie zawodowe - jak unikać?

Do nastrojów pracowników i wyniku badań swoją cegiełkę dołożyła pandemia i wojna na Ukrainie. Doszła dodatkowa ilość stresu, niepokoju i niepewności. Odnotowali to autorzy raportu Instytutu Gallupa - poziom stresu wśród pracowników jest obecnie bardzo wysoki.

Jak zauważa specjalistka, niski poziom zadowolenia z pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego. Jest to skrajny etap, gdzie musimy podjąć poważne działania - albo zmienić pracę, albo oprzeć się na wsparciu specjalistów.

Jak temu zapobiec? Według Karoliny Karwowskiej najlepiej mieć wpływ na zadowolenie z pracy od samego początku. - Dobrze szukać pracy, która będzie zgodna z naszymi kompetencjami, mocnymi stronami i talentami - zauważa. - Istotne jest także, aby szukać firmy o wysokiej i rozwiniętej kulturze organizacyjnej, pracodawcy, który zapewni nam dobrą atmosferę, kulturę, wartości, które będą nam pomagały, żeby to zadowolenie pielęgnować przez dłuższy czas.

Zobacz także:


Dlatego przed podjęciem pracy powinniśmy weryfikować ewentualnego przyszłego pracodawcę, żeby uniknąć dodatkowego stresu, złych liderów. Jak zaznacza gość audycji, wybór pracodawcy ma duży wpływ na poziom zadowolenia z pracy i ryzyko wypalenia zawodowego.


Posłuchaj
09:47 Czwórka/Czat Czwórki - wypalenie zawodowe 04.08.2022.mp3 Karolina Karwowska o raporcie Instytutu Gallupa "State of the Global Workplace: 2022 Report" i wypaleniu zawodowym (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Instytut Gallupa w swoim raporcie pokazał także, że Europa jest nękana przez złych liderów. Dodatkowo jesteśmy obciążeni pracą, a granica pomiędzy pracą a życiem prywatnym się zaciera.

- Przez to, że pracujemy zdalnie, a technologia weszła w obszar zawodowy, trudno nam podzielić dzień na "pracę" i po "pracy". Praca przenika do życia prywatnego i to też jest to jeden z powodów wypalenia - tłumaczy ekspertka. - Żeby tego uniknąć, warto próbować swoje obowiązki przeprojektowywać, albo znaleźć w nich coś nowego, odejść od rutyny. To są kosmetyczne zabiegi, które mogą nam pomóc z wypaleniem. Natomiast najważniejsze jest to, żebyśmy potrafili oddzielić pracę od życia zawodowego i o tę równowagę zadbać.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Karolina Karwowska (Managing Partner, Dream Employer Hub)

Data emisji: 04.08.2022

Godzina emisji: 15.20

aw

Czytaj także

Wypalenie zawodowe - od 2022 roku nową jednostką chorobową. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 19:45
Najnowsze badania dotyczące rynku pracy, wykazują, że około 65 procent aktywnych zawodowo Polaków skarży się na symptomy wypalenia zawodowego. Większość z nich to ludzie młodzi w wieku 18-22 lat. Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2022 roku pracownicy będą mogli pójść na L4 z tego tytułu.
rozwiń zwiń