Polskie Radio
Section05
pracownik

Lodołamacze - konkurs dla zatrudniających niepełnosprawnych

Konkurs Lodołamacze powstał, by promować zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Jak dotąd odbyło się jego 16 edycji. Nagradzani byli pracodawcy, instytucje i osoby prywatne. Tegoroczny konkurs rozpoczął się 5 maja. Ogólnopolskich laureatów poznamy 6 października – przekazała Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność konkurs praca rynek pracy Zamek Królewski pracownik

Niemal połowa Polaków myśli o zmianie pracy. Główną motywacją jest inflacja i wysokość zarobków

44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację - wynika z badania Pracuj.pl. Podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen. W sondażu zapytano, jak inflacja odbija się na budżetach domowych i możliwościach finansowych respondentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie rynek pracy pracownik pracodawcy firma badania zarobki

Możliwość rozwoju zawodowego staje się coraz ważniejsza. Dla większości to niezbędny element pracy

Prawie połowa pracowników w Polsce zamierza zmienić pracę, jeśli nie będzie mieć zapewnionych możliwości rozwoju. Pracownicy z innych krajów europejskich przykładają jeszcze większą wagę do rozwoju niż Polacy. Oferowanie możliwości rozwoju jest konieczne, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty w organizacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca szkolenia rozwój pracownik społeczeństwo

Pracodawcy z zadowoleniem przyjmują chętnych do pracy Ukraińców. Szczególnie w handlu i usługach

Ukraińscy uchodźcy z powodzeniem mogą wypełnić lukę na rynku pracy w sektorze handlu i usług oraz produkcji - ocenia Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Dodaje, że rząd może wesprzeć zatrudnienie uchodźców, ułatwiając jeszcze procedury i finansując opiekę nad ukraińskimi dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownik zatrudnienie praca Ukraina uchodźcy firma

Praca zdalna pod kontrolą. Zdecydowana większość "urywa" nieco czasu na sprawy prywatne

Trzy czwarte pracowników nie chce pracować wyłącznie stacjonarnie, a ponad 90 proc. uważa, że w ofertach zatrudnienia powinna być zamieszczana wyraźna informacja o tym, czy stanowisko umożliwia wykonywanie obowiązków zdalnie. W badaniu przyjrzano się też kontroli pracowników wykonujących swoje obowiązki poza biurem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zdalna pracodawcy pracownik kontrola praca

PPK chronią oszczędności. Marczuk: ich konstrukcja skutecznie zapobiega utracie wartości

- Konstrukcja Pracowniczych Planów Kapitałowych skutecznie zapobiega utracie wartości oszczędności - zapewnił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego oszczędności zgromadzone na kontach w PPK są dobrze chronione nawet przy spadkach na rynkach papierów wartościowych i wysokiej inflacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PPK oszczędzanie Bartosz Marczuk emerytura pracownik fundusz emerytalny finanse osobiste POLSKA

GUS poda dane na temat zatrudnienia i wynagrodzeń. Ekspert KIG spodziewa się rocznego wzrostu płac o 11,5 proc.

- Wynagrodzenia w styczniu wzrosły w ujęciu rocznym o 11,5 proc., a wobec grudnia spadły o ok. 7 proc. - powiedział główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński. W kolejnych miesiącach spodziewa się on kontynuacji trendu wzrostowego. W piątek GUS ma opublikować wskaźniki przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie bezrobocie firma KIG pracownik inflacja

Duże zmiany dla przedsiębiorców. Sejm przyjął ustawę ws. składki zdrowotnej

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną od dochodu - podano w środowym komunikacie Ministerstwa Finansów. To efekt przyjętej dzisiaj przez Sejm zmiany Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które dotyczą dochodu przedsiębiorców ustalanego dla celów składki zdrowotnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus finanse pracownik zatrudnienie zdrowie przedsiębiorca Sejm