Polskie Radio
Section05

pracownik

Do stażu pracy będą zaliczane takie formy zatrudnienia jak samozatrudnienie i umowy zlecenie

-Nowy system stażu pracy pozwoli pracownikom, uzyskać nagrodę jubileuszową, dłuższy urlop oraz możliwość pracy w urzędach publicznych, gdzie wymagany jest określony staż pracy - powiedział Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej gość audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy kodeks pracy

Kto i ile zapłaci pracownikowi za "chorobowe"? Ministerstwo planuje rewolucyjne zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w zasadach wypłaty pracownikom "chorobowego". Jeśli wejdą one w życie, to wynagrodzenia dla pracowników na zwolnieniu będą wynosić 90, a może nawet i 100 procent, a ich koszty poniesie ZUS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze płace choroba zatrudnienie praca ZUS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

Szykują się ważne zmiany. Chodzi o staż pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zgodnie z którym od 2026 roku do stażu pracy zaliczany ma być także okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, umów takich jak umowa-zlecenie czy pracy podjętej za granicą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie pracodawcy pracownicy umowa o dzieło umowa o pracę legislacja ZUS emerytura Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Firmy czekają na zmiany z "chorobowym". To była obietnica KO

Firmy, zwłaszcza te z kategorii małych i średnich, z niepokojem śledzą dyskusje o zasadach obniżenia składki na ZUS oraz obietnicach, że ZUS przejmie płacenie chorobowego za pracownika na L4, od pierwszego dnia jego zwolnienia lekarskiego. To dwie, niespełnione obietnice wyborcze obecnej koalicji rządowej. W obu sprawach interweniował rzecznik małych i średnich firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy składka zus msp zasiłek ZUS wynagrodzenia