Polskie Radio
Section05
pracownik

Rynek pracy w Polsce. Minister Maląg: szacowana stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5 proc.

- Szacowana przez ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2023 r. wyniosła 5,0 proc. Bezrobocie w Polsce należy dziś do najniższych w Unii Europejskiej - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie zatrudnienie pracodawcy pracownik społeczeństwo POLSKA

Piotr Duda: niech PO z PSL ws. bezrobocia nie robią z Polaków idiotów, to są ludzie, którzy niszczyli rynek pracy

- Niech PO z PSL nie robią z Polaków idiotów - powiedział PAP Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zapytany o to, jak, wedle jego wiedzy, kształtowało się bezrobocie wówczas, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, a jak jego wskaźniki wyglądają teraz. Dodał, że "to byli ludzie, którzy niszczyli polski rynek pracy i polskiego pracownika".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Duda Solidarność NSZZ Platforma Obywatelska PSL bezrobocie rynek pracy opozycja Donald Tusk wiek emerytalny w Polsce pracownik pracownicy

Brakuje rąk do pracy. Najczęściej poszukiwany pracownik: robotnik

Stopa bezrobocia rejestrowanego, która w czerwcu br. wyniosła 5 proc., niepokoi pracodawców, którzy mają coraz większe problemy z zapełnieniem luk kadrowych. Do najczęściej poszukiwanych pracowników należą robotnicy - wynika z informacji Gremi Personal. Dodano, że aby zapełnić luki na rynku pracy, agencje rekrutują ich nie tylko z Uzbekistanu czy Kazachstanu, ale także z Boliwii i Kolumbii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca firma zatrudnienie pracownik robotnicy

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Pracodawców i pracowników czekają zmiany

Od 1 lipca pracowników i pracodawców czekają zmiany w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego. Trzeba będzie m.in. zrobić zaległe badania okresowe, ważność stracą też niektóre dokumenty legalizujące pobyt i zatrudnienie cudzoziemców - przypominają eksperci agencji zatrudnienia Trenkwalder.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zatrudnienie pracodawcy pracownik POLSKA społeczeństwo

Eksperci: doskonała sytuacja na rynku pracy daje szansę zaradnym na znalezienie dodatkowego zatrudnienia

Najniższe w historii bezrobocie jest dowodem siły polskiej gospodarki. Przyczyniły się do tego zarówno osłonowe działania państwa w ostatnich kryzysowych latach, jak i siła polskich przedsiębiorców. Ta sytuacja zapewne będzie generowała dalsze podwyżki wynagrodzeń, nie tylko tych minimalnych, ale warto też zauważyć przedsiębiorczość pracowników, którzy w sytuacji wysokich kosztów życia starają się szukać dodatkowego zatrudnienia i w tej dobrej sytuacji na rynku mogą je znaleźć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Stanisław Koczot z Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja 500+ zatrudnienie pracownik płaca minimalna

Dobre warunki w pracy a stres. Badanie: ponad połowa pracodawców stara się dbać o komfort pracowników

Dla 76 proc. pracowników stres w pracy jest przyczyną problemów psychicznych - wynika z badania "Dobrostan psychiczny w pracy”. Jak dodano, stres związany z wykonywaniem zawodu pociąga za sobą wypalenie zawodowe; rzadziej zauważają to pracujący stacjonarnie, a częściej hybrydowo i zdalnie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorstwo zatrudnienie pracodawcy pracownicy pracownik społeczeństwo POLSKA

Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Oto lista uzgodnionych postulatów

W środę w Stalowej Woli zostało podpisane porozumienie między rządem a NSZZ "Solidarność". Znalazły się w nim postulaty dotyczące m.in. emerytur, wynagrodzeń, dofinansowań czy działalności związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Rząd RP NSZZ Solidarność Piotr Duda związki zawodowe pracownicy pracownik wynagrodzenia dofinansowanie emerytura emerytura pomostowa społeczeństwo

Polskie i czeskie inspekcje pracy zacieśniają współpracę. Zajmą się egzekwowaniem zmian w unijnych przepisach

Przedstawiciele polskiej i czeskiej inspekcji pracy podpisali protokół o współpracy i wymianie informacji. Dokument reguluje m.in. kwestie zwalczania naruszania praw pracowniczych w Polsce i w Czechach. Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że podpisany we Wrocławiu protokół, to efekt wieloletniej współpracy polskich i czeskich służb.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca pracownik delegacja