Generacja Z - bez buntu, walki o lepszy świat, konfliktu pokoleń?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 19:51
Uchodzili dotąd za buntowników - zwłaszcza w kwestiach ekologicznych i społecznych. A jednak protestów i wychodzenia na ulicę nie mają we krwi. - "Zetki" mają poważne plany na życie, doceniają swoich rodziców, kupują, twardo stąpając po ziemi - mówią Olga Wójcika i Damian Borowiec, współautorzy badań na temat życia młodych dorosłych.
Jak żyją młodzi? Konsumują filmy i seriale, przejmują się ekologią, ale kupują - patrząc na cenę.
Jak żyją młodzi? Konsumują filmy i seriale, przejmują się ekologią, ale kupują - patrząc na cenę.Foto: Studio Romantic/Shutterstock.com

Młodzi z pokolenia Z deklarują, że takie wartości jak ekologia i zaangażowanie społeczne marek są dla nich ważne, ale jednocześnie nie są kluczowe przy ich decyzjach zakupowych - wynika z najnowszego badania Polaków w wieku 16-24 lat przeprowadzonego przez dom mediowy Mediahub i Instytut Badań Pollster.

- W poprzednich badaniach okazywało się, że dzisiejsi młodzi dorośli to ogromni optymiści, chcieliśmy więc obalać mity, które wokół nich narosły - opowiadał Damian Borowiec. - Okazało się, że ich optymizm to nie jest optymizm lekceważący rzeczywistość. To są ludzie, którzy mają bardzo mocny plan na przyszłość, nie żyją z dnia na dzień. Wiedzą, czego oczekują od życia - podkreślał. Jak tłumaczyła Olga Wójcicka, przedstawiciele pokolenia Z wolą mieć plan, zamiast wybierać "młodzieńczą spontaniczność". - Podchodzą do życia nieco inaczej niż ich poprzednicy, choć oczywiście to młodzi ludzie, więc ich plany mogą ulegać zmianom - podkreślała. 

Jak opowiadali eksperci, generacja Z nie buntuje się przeciwko rodzicom, nie wchodzi w konflikt pokoleń. 70 proc. jej przedstawicieli ma z rodzicami dobre relacje i preferuje stabilizację. - To pokolenie jest wdzięczne rodzicom, bo wiedzą, jaka historia za nimi stoi. Są świadomi realiów, w jakich dorastali ich rodzice, więc sądzą, że oni sami dostali super podstawy do wchodzenia w dorosłość - mówił Damian Borowiec. 

Posłuchaj
11:24 czwórka młodzież_PR4_AAC 2022_10_31-15-20-01.mp3 Życie pokolenia Z według najnowszych badań - mówią Olga Wójcika i Damian Borowiec (Czat Czwórki) 

Trzy czwarte młodych Polaków uważa, że "warto budować lepszy świat". Jednocześnie ponad połowa sygnalizuje, że problemy społeczne ich przerastają. - Młodzi nie czują się aktywistami, deklarują, że są przytłoczeni problemami. Na przykład bolączką młodzieży jest ekologia i kryzys klimatyczny - mówili goście Czwórki. Niekoniecznie jednak biorą to pod uwagę przy wyborze marki. Czują, że to wymagający zaangażowania temat, ale tak naprawdę ich działania ograniczają się jedynie do codziennych nawyków, takich jak segregacja śmieci. - Jeśli chodzi o czytanie składów produktów podczas zakupów i sprawdzanie, czy dany produkt spełnia normy ekologiczne, nie jest to najważniejsze. To pokolenie nie ma jeszcze dużych zasobów finansowych, wiec dla nich cena jest kluczowa - tłumaczyli eksperci. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Olga Wójcika i Damian Borowiec (Mediahub, współautorzy badań)

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 15.18

kd/kor

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń