Komunikacja inkluzywna. Jak mówić, by nie ranić? Słowa mają moc

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 19:29
- Komunikacja inkluzywna (inaczej - włączająca i angażująca) zakłada, że szanujemy odbiorcę, więc dopasowujemy nasze komunikaty do jego potrzeb - podkreślała Aneta Korycińska. - To sztuka, która wymaga nauki i doświadczenia. 
Swój własny, specyficzny styl komunikacji językowej mają pary, małżeństwa
Swój własny, specyficzny styl komunikacji językowej mają pary, małżeństwaFoto: fizkes/Shutterstock

Jak mówiła gość Czwórki, komunikacja inkluzywna "buduje społeczeństwo równe i szanuje prawa wszystkich". - Podstawą komunikacji jest także to, by była ona ekonomiczna, czyli by można było się szybko dogadać - tłumaczyła. - Zmiany społeczne zaczynają się od języka. Niegdyś osoby z niepełnosprawnością nazywano w sposób kojarzący się pejoratywnie. Tymczasem niepełnosprawność nie jest tym, co identyfikuje danego człowieka, więc dziś to się zmienia. 

Czytaj także:

Aneta Korycińska to z wykształcenia polonistka, na co dzień w sieci udowadnia, że współczesna szkoła nie musi być nudna, a w swojej działalności internetowej skupia się na "obnażaniu językowego obrazu świata i zachęca do stosowania inkluzywnej polszczyzny". - W czasie rozmowy warto postawić wyraźne granice i poinformować rozmówcę, jeśli nie życzymy sobie, by w dany sposób się do nas zwracano - mówiła w audycji. - Najtrudniejsza jest komunikacja międzypokoleniowa, z dziadkami czy rodzicami, ponieważ najbliższe osoby potrafią zranić nas najbardziej, nawet niekoniecznie celowo.

Sprawdź także:

Posłuchaj
16:38 2022_12_28 15_05_15_PR4_Czat_Czworki korycińska.mp3 Aneta Korycińska o mowie inkluzywnej (Czat Czwórki) 

Sztuką jest dopasować słowa, których używamy, do osób, z którymi rozmawiamy. - Znam kobiety - psychologów - i kobiety, które wolą, by podkreślano ich płeć, mówiąc "psycholożka" - tłumaczyła Aneta Korycińska. - Warto szanować potrzeby swoich rozmówców, to podstawa komunikacji. Problem polega na tym, że często po prostu nie potrafimy ze sobą rozmawiać. W firmach czy szkołach jest wiele warsztatów dotyczących dobrej komunikacji międzyludzkiej, a wciąż niestety patrzymy na to jak na zbędną miękką umiejętność, na którą szkoda czasu. Tymczasem to poważna i niełatwa sztuka, której opanowanie wymaga czasu i doświadczenia - zaznaczyła. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Aneta Korycińska (polonistka, redaktor, oligofrenopedagog, nauczycielka i założycielka strony "Baba od polskiego")

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 15.15

kd/kor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń