Samobójstwa nastolatków. "Nie pozwólmy im odchodzić"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 18:52
Powodem nigdy nie jest jeden czynnik. Wśród głównych wymienia się depresję, samotność, odrzucenie i tempo życia, które odbiera możliwość poradzenia sobie z tym, czego doświadczają. Statystyki są tragiczne i przerażające – Polska jest drugim państwem w Europie pod względem samobójstw nastolatków. 
Audio
  • Fala samobójstw. Jak ją zatrzymać? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Counselling

Jak wynika z danych policji, do października tego roku na swoje życie targnęło 440 osób, spośród których 66 – skutecznie. 433 osoby z tej listy to młodzież w wieku od 13 do 18 lat, pozostałe siedem stanowią dzieci od 7 do 12 roku życia. Dlaczego młodzi Polacy zdecydowali się na ostateczny krok? - Gromadzą się emocje, o których często nie ma z kim porozmawiać, bo rodzice długo pracują. Pojawiają się myśli samobójcze, bo wcześniej nikt się nim nie zajął, bo nie było kontaktu, rozmowy. W końcu dochodzi do kryzysu – mówiła w audycji Marta Soczewka z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. 

Rodzice nastolatków bardzo często nie reagują na sygnały ostrzegawcze, bo nie potrafią ich rozpoznać. - Zamiast podjąć rozmowę, okazać dziecku zainteresowanie, zagłębić się w to, co chce im powiedzieć, zbywają go pod jakimś pretekstem. Nastolatek czuje, że bagatelizują jego problemy i nie widzi wyjścia - dopełniała obrazu rozwoju kryzysu Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 

Czy samobójstwo jest w Polsce tematem tabu? Dlaczego dzieci milczą, gdy mają problemy, z którymi nie potrafią sobie poradzić i dlaczego słowa "weź się w garść" są najgorszą z możliwych form pomocy? Jak blisko jest od zlekceważenia problemów dziecka do tragicznej w skutkach decyzji i jak rozpoznać pierwsze symptomy nadciągającego załamania? Gdzie szukać pomocy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: w nagraniu rozmowy z Weroniką Puszkar psycholog Igor Rotberg, goście w studiu: Marta Soczewka (Polskie Towarzystwo Suicydologiczne), Lucyna Kicińska (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 15.07

mko/kul

Czytaj także

Dzieci na gigancie. Dlaczego młodzi uciekają z domu?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 08:30
Z roku na rok rośnie liczba zaginionych osób. - Czasami ucieczka z domu to nie fanaberia tylko wołanie o pomoc - uważa Anna Nida z Fundacji ITAKA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchaj, rozmawiaj, stawiaj granice. Wychowuj!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 16:45
Powiedzenie "dzieci i ryby głosu nie mają" już dawno odeszło do lamusa. Od lat najmłodsi podkreślają, jak bardzo ważne jest dla nich prawo do wyrażania własnego zdania. A dorośli coraz częściej je respektują.
rozwiń zwiń