Dla kogo terapia? "Jej skuteczność w dużej mierze zależy od pacjenta"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:02
Za nami już chyba czasy, kiedy ludzie wstydzili się przyznać, że korzystają z pomocy terapeuty. Dzisiaj robi to wiele osób, które w dodatku nie wstydzą się do tego przyznać.  
Audio
  • Terapia - moda, czy większa świadomość? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Terapia to już nie tylko leczenie objawów. Korzystamy z niej, by zwiększyć satysfakcję z życia Mateusz Banaszkiewicz 

O ponad 100 procent ma w przyszłym roku wzrosnąć liczba Polaków korzystających z pomocy psychologów i psychoterapeutów. Tak wynika z raportu ARC Rynek i Opinia. Największe zainteresowanie pomocą wykazują osoby młode. Badania pokazały, że coraz większa grupa naszych rodaków przyznaje, że cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

- Dla wielu osób, zwłaszcza samotnych terapia jawi się jako ekwiwalent. Zamiast poszukać przyjaciół wolą położyć się na kozetce terapeuty - mówiła Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka z poradni InGarden. - To droga na skróty, próba kupienia sobie uwagi kogoś, kto nas wysłucha.

By terapia była skuteczna, pacjent musi być gotowym do zmiany myślenia. Wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje Katarzyna Kucewicz

Jak mówił Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z uczelni SWPS jest jeszcze druga, pozytywna strona medalu. - Na szczęście coraz częściej zaczynamy zauważać różnego rodzaju potrzeby i deficyty w naszym zdrowiu psychicznym. Widzimy problem, chcemy działać i tę sytuację naprawić. Zaczynamy traktować terapię nie jako naprawę objawów patologicznych, ale formą na zwiększenie satysfakcji z życia, mimo że sobie radzimy. To bardzo zdrowy trend - komentował.

Czy zaczęliśmy uświadamiać sobie deficyty? Czy wiemy, na czym polega wizyta u specjalisty? Co ilość pacjentów odwiedzających gabinety psychologów mówi o kondycji społeczeństwa i naszym zdrowiu? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Kucewicz (psychoterapeutka, poradnia InGarden), Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia, SWPS)

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Czy slow life to nasza przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 18:00
Slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Podpowiadamy, jak żyć na zwolnionych obrotach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawał solo. Jak bawią się single?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:00
Życie w pojedynkę zdarza nam się coraz częściej i to w różnym wieku. - Różne są przyczyny takiego stanu, niezależnie jednak od powodów samotności do wszystkich wyciągamy rekę - przekonują organizatorzy imprez dla singli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy grozi nam epidemia bezsenności?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:10
Z różnych badań wynika, że już połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność może powodować problemy z koncentracją, pamięcią, czy wydajnością w pracy, a także w relacjach z najbliższymi czy współpracownikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wizyta u psychologa to nadal temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 18:00
Wśród części z nas nadal pokutuje przekonanie, że problemy są oznaką słabości i jeśli musimy o nich opowiedzieć, to częściej naszym powiernikiem staje się przyjaciel, nie specjalista. Czy wizyta u psychologa i psychiatry to nadal temat tabu? 
rozwiń zwiń