Dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 19:40
Przybywa Polaków, którzy na stałe żegnają się z ojczyzną. Dla części osób sytuacja w kraju wciąż jest daleka od tej na Zachodzie, dla innych emigracja to sposób na ucieczkę przed rzeczywistością "made in Poland".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/DimaBerlin

"Wyjechałam i nie wracam"


Zobacz
shutterstock Wrocław stare miasto 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Ola mieszka w Hiszpanii. Wyjechała blisko 10 lat temu z rodzicami i z bratem. - Tutaj jest atmosfera bardziej przyjazna człowiekowi. W Polsce wyczuwa się stres, w Hiszpanii żyje się spokojniej. Dodatkowo dzięki temu, że wyjechałam, czuję się dobrze w każdym miejscu, w którym się znajduję - przyznaje rozmówczyni Mateusza Kulika. - Tęsknię za rodziną i za znajomymi. Ale z każdym rokiem czuję się coraz lepiej.

Posłuchaj
02:57 [CZWORKA]Czat Czworki 26 listopad 2020 ola.mp3 Życie w Hiszpanii oczami emigrantki z Polski (Czat Czwórki/Czwórka) 

Zobacz
lotnisko covid 1200.jpg
Pandemia zmusi nas do emigracji?

Wyjechali i wracają

Jak pokazują dane Ministerstwa Cyfryzacji, tylko od początku tego roku do listopada wymeldowania zażądało blisko 250 tysięcy Polaków. 10 tysięcy z nich jako konkretny powód podało wyjazd za granicę. Co więcej, zdaniem ekspertów, są takie województwa w Polsce, w których emigracja staje się normą. Tak dzieje się m.in. w Opolskiem. - Ma to związek z koniunkturą gospodarczą, ze stopniem jej rozwoju, a przede wszystkim z liczbą nowych inwestycji, bo to one tworzą miejsca pracy. Co prawda w Polsce od kilku lat sytuacja na rynku pracy jest dość stabilna, ale wysokość wynagrodzeń nadal pozostawia wiele do życzenia - tłumaczy Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service. - Na początku na emigrację decydowały się osoby młode. Potem dołączyli do nich trzydziestoparolatkowie pracujący w systemie "wahadłowym", czyli pół roku tam, pół roku tu. Pandemia i brexit zmieniły tę sytuację, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Polacy wracają do domów. 

Posłuchaj także:

Sprawdź
shutterstock Bundit Yuwannasiri fake news 1200.jpg
Fake newsy. O sztuce selekcjonowania informacji

Przyjeżdżają i zostają na stałe

Polacy wyjeżdżają z kraju, a do Polski przyjeżdżają obywatele innych państw. - Od kilku lat obserwujemy wzmożone procesy emigracyjne obywateli Białorusi i Ukrainy. Jeśli natomiast chodzi o uchodźców, to przyjeżdżają do nas głównie Czeczeni - mówi Kseniya Homel z Instytutu Spraw Publicznych. - Na pewno jednym z głównych powodów tych ruchów są względy ekonomiczne, poza tym bogaty program stypendialny dla studentów zza wschodniej granicy oraz pewien rodzaj bliskości kulturowo-językowej - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kseniya Homel (Instytut Spraw Publicznych), Krzysztof Inglot (Prezes Zarządu Personnel Service)

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Gdzie emigrant czuje się jak u siebie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 14:03
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu - korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na emigracji. "Życie w dwóch rzeczywistościach"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 21:11
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu – korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
rozwiń zwiń