Gdzie emigrant czuje się jak u siebie?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 14:03
Wielu emigrantów żyje w rozdwojeniu - korzeniami tkwią w kraju przodków, ale swój dom i rodzinę budują tam, dokąd przyjechali.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Romrodphoto

Ich pierwszy język jest na drugim planie, bo na co dzień posługują się językiem kraju, w którym się osiedlili. Nierzadko przeżywają dysonans - kulturowy, obyczajowy, społeczny. Jak poszerza to ich horyzonty? Co daje im dystans, z którego obserwują Polskę? Czy czują potrzebę podtrzymywania więzi z krajem pochodzenia? O swoich doświadczeniach z życia poza Polską opowiedzą w Czwórce Magdalena Bartczak, która na stałe mieszka w Chile i Monika Rejtner, która przez 12 lat mieszkała w Irlandii.

ZOBACZ TAKŻE "Jest nas 60 milionów". Rusza kampania dotycząca Polonii >>>

W drugiej godzinie audycji pojawi się Adam Kwaśny z Towarzystwa Przyjaciół Kuby. To prawdziwy pasjonat karaibskiej Wyspy. Zabierze nas na wędrówkę poza szlakiem, przez kubańskie drogi i bezdroża. Uchyli rąbka tajemnic afrykańskich czarowników, zaprowadzi do miejsc, w których do dziś praktykuje się animistyczne rytuały. Opowie o praktycznie nieznanej historii Wyspy, a także o codziennym życiu swoich kubańskich przyjaciół, których regularnie odwiedza od 15 lat.

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" we wtorek (22.10) o godzinie 15.05 zaprasza Piotr Firan

kd

Czytaj także

Polski chłop na latynoamerykańskiej ziemi. Opowieść o XIX-wiecznej migracji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:59
Współcześnie emigracja zarobkowa kojarzy się z Wyspami Brytyjskimi, Norwegią, czy Irlandią, ale jeszcze w latach '80 XX "Ziemią Obiecaną" były Stany Zjednoczone i zachodnie Niemcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emigracja zarobkowa Polaków w komiksie "Fotostory Londyn"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 13:41
- Spędziłem w Londynie z przerwami rok, ale komiks, który opowiada o tym mieście nie jest przełożeniem 1:1 zdarzeń, które się tam wydarzyły - mówił Dominik Sześniak, autor komiksu "Fotostory Londyn".
rozwiń zwiń