Lęk postizolacyjny. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:30
Praca zdalna pozwalała nam zaoszczędzić czas, a zamknięta w czterech ścianach codzienność stała się prosta i schematyczna. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej prowadzącej do końca pandemii, a zatem czas przygotować się do powrotu do normalności.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: De Visu/shutterstock.com

Posłuchaj
09:26 CZWÓRKA Czat Czworki - psycholog 26.05.2021.mp3 Psycholog Katarzyna Kuceiwcz o tym, jak przygotować się do powrotu do normalności (Czat Czwórka/Czwórka)

Część przyzwyczaiła się już do kameralności i dla niektórych sama możliwość zdjęcia maseczki była formą psychologicznego obnażenia Katarzyna Kucewicz

- Z jednej strony odczuwamy ekscytację i poczucie ulgi, że wreszcie wszystko wróci do normy, ale z drugiej strony coraz częściej słyszę od swoich pacjentów, że są tym trochę zestresowani - opowiada psycholog Katarzyna Kucewicz.

Posłuchaj
03:00 CZWÓRKA Czat Czworki - sonda 26.05.2021.mp3 Czy obawiamy się powrotu do normalności? SONDA

Zobacz
pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Praca zdalna po pandemii. Wkrótce początek konsultacji

Amerykanie mają już nazwę na ten stan. To lęk postizolacyjny. - Pandemia trwała tak długo, że zdążyliśmy się przyzwyczaić do nowego trybu życia. Teraz rzeczywistość wymusza na nas kolejną zmianę. Źródłem postizolacyjnego lęku jest więc niepewność i konieczność adaptacji do nowych warunków - wyjaśnia gość Czwórki. - Jako zwolenniczka mikrokroków radziłabym zacząć od małych zmian w codzienności, które przybliżą nas do celu. Zrezygnujmy z dresu na rzecz stroju do biura, nawet jeśli nadal pracujemy zdalnie - podpowiada Katarzyna Kucewicz.

Posłuchaj
09:39 CZWÓRKA Czat Czworki - lekarz 26.05.2021.mp3 Co dalej z epidemią? Tłumaczy dr Marek Posobkiewicz (Czat Czwórki/Czwórka)

Sprawdź
shutterstock_pandemia relacje 1200.jpg
Luzowanie obostrzeń. Czy zachowamy się odpowiedzialnie?

Ekspert ds. oceny ryzyka COVID-19, dr Marek Posobkiewicz, podkreśla, że kolejne złamanie rutyny i wykształconych w izolacji przyzwyczajeń wybija ludzi z ustalonego już rytmu. A na dodatek wciąż istnieje zagrożenie zachorowania. - Przed nami epidemia pełzająca. Lato nie sprzyja rozwojowi wirusa, ale on zostanie między nami - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Natomiast jesień przyniesie odpowiedź na pytanie: w jaki sposób jako społeczeństwo podeszliśmy do szczepień. Jeśli nie zdobędziemy zbiorowej odporności, wirus będzie mieć pełne pole do popisu - podsumowuje dr Posobkiewicz

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, Ośrodek Inner Garden), dr Marek Posobkiewicz (ekspert ds. oceny ryzyka COVID-19)

Data emisji: 26.05.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hejt w pandemii. Mowa nienawiści dotyka coraz młodszych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 19:00
Skoro od ponad roku nasze życie głównie toczy się w sieci, to czy młodzi ludzie są bardziej narażeni na hejt i częściej spotykają się z cyberprzemocą?
rozwiń zwiń