Rynek pracy szuka testerów. Jak zacząć pracę w IT?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:51
Branża IT rozwija się prężnie, zapotrzebowanie na jej ekspertów rośnie. Wśród nich są testerzy oprogramowania. To ludzie o nieskończonej wyobraźni, którzy muszą wziąć pod uwagę wszystko, co przyjdzie do głowy użytkownikowi aplikacji. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

informatyk free 1200.jpg
Czy programistów zastąpią roboty?

Przeglądając ogłoszenia na popularnych portalach z ofertami pracy, nie sposób przegapić setek ogłoszeń, w których pracodawcy poszukują testerów oprogramowania. - Taka osoba zgłasza błędy, które znajduje w testowanej aplikacji - mówi Magda Wasilewska-Michalska, przedstawicielka jednej ze szkół IT. 

Posłuchaj
07:53 czwórka czat czwórki 08.09.2021.mp3 Kim jest tester oprogramowania i jak nim zostać? (Czat Czwórki/Czwórka)

- Proces powstawania aplikacji wygląda następująco: programiści i deweloperzy tworzą oprogramowanie, następnie przekazują je do testowania, a tester sprawdza, czy nie powstały błędy w tym programie. Zadaniem takiej osoby jest znalezienie jak największej ich liczby - podkreśla rozmówczyni Macieja Wójcika. - Tester sprawdza program po to, by aplikacja oddana w ręce użytkowników działała tak, jak ma działać, czyli tak, jak zaplanowali to programiści. 

Sprawdź także:

Praca testera podobna jest do pracy poszukiwacza. - Taka osoba powinna lubić detale, być skupiona na jednej rzeczy długi czas. Osoba o duszy bardzo kreatywnej może się w takiej pracy nie sprawdzić - ocenia gość Czwórki. - Tester wymyśla też scenariusze działania przyszłych użytkowników, przewiduje ich ruchy - dodaje. 

Dziś testerów oprogramowania brakuje. Zdaniem Czwórkowego gościa rynek pracownika nie nadąża za potrzebami pracodawców. - Pandemia spowodowała rozwój internetu. Nagle okazało się, że cyfryzacja różnych przedsiębiorstw bardzo przyspieszyła, a rynek pracy nie nadążył wytworzyć takiej liczby testerów, jaka jest potrzebna już teraz - mówi Magda Wasilewska-Michalska. - Dziś to tysiące ludzi, których pracodawcy potrzebują - dodaje. 

Okazuje się, że w zawodzie testera manualnego wcale nie jest niezbędna umiejętność programowania. - Tester manualny manualnie sprawdza aplikacje, tester automatyzujący już ma pewne doświadczenie z programowania - rozróżnia gość Czwórki. - Bariera wejścia do zawodu testera manualnego jest niska. Pracę tą można wykonywać zdalnie, a zarobki są na przyzwoitym, wysokim poziomie - dodaje. 


***

Audycja: "Czat Czwórki"

Prowadzący: Maciej Wójcik

Gość: Magda Wasilewska-Michalska (przedstawicielka jednej ze szkół IT)

Data emisji: 08.09.2021

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

Zabraknie atomów na bity. Czy to informacyjna katastrofa?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:17
Badacze z Portsmouth wysnuli hipotezę, że może nam się skończyć miejsce do przechowywania danych. Po prostu zabraknie atomów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latanie bez silnika? Szybowiec daje radę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 15:40
Człowiek chyba od zawsze marzył, żeby wznieść się w powietrze, już w mitologii greckiej pojawiła się słynna opowieść o Dedalu i Ikarze. Od tego czasu na przestrzeni wieków nasze marzenia się ziściły. Współcześnie można polecieć bez użycia silnika, a to za sprawą szybowców.
rozwiń zwiń