Polskie Radio
Section05
programowanie

Warsztat "Koduj z Gigantami. W krainie przyszłości" - w PRD rozdajemy kody na kursy!

Początek roku szkolnego to kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodych. Wśród najgorętszych tematów ostatnich tygodni znajduje się sztuczna inteligencja - obawy o jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także nadzieje, jakie budzi w entuzjastach nowych technologii. Szanse na ciekawe zastosowanie AI w edukacji wykorzystuje darmowy warsztat "Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłosci", na który zarówno w trybie stacjonarnym w miastach w całej Polsce, jak i online można zapisywać się na stronie kodujzgigantami.pl. Zajęcia odbywają się we wrześniu. Patronem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Dzieciom dlatego w audycji "Popołudnik" gościliśmy organizatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania. W wybranych audycjach naszej stacji można zdobyć kody na wybrany kurs.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci radio dla rodziców programowanie

Ochrona w sklepach. Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

W sklepach, zwłaszcza w sieciach handlowych, jest coraz mniej ochroniarzy. Człowieka zastępuje nowoczesna technologia, a to zmniejsza liczbę kradzieży. Jak działa specjalny przeciwkradzieżowy zautomatyzowany system bezpieczeństwa oparty na analizie obrazu z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji? Czy tak będą wyglądały w przyszłości zabezpieczenia przed kradzieżami w każdym sklepie?
Zobacz więcej na temat:  technologia programowanie sztuczna inteligencja sklep handel kradzież społeczeństwo Roman Czejarek

Sztuczna inteligencja. Dr Maciej Kawecki: świat rozkochał się w chacie GPT

ChatGPT to technologia oparta na sztucznej inteligencji Generative Pre-trained Transformer. System uczy się kolejnych odpowiedzi na podstawie rozmów ludźmi z komputerami - w ten sposób odpowiedzi wyglądają na naturalne i w wielu przypadkach sprawiają wrażenie napisanych przez prawdziwego człowieka. Czy sztuczna inteligencja w pełni zastąpi człowieka?
Zobacz więcej na temat:  matematyka programowanie informatyk sztuczna inteligencja

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica programowanie rozwój dziecka rozwój osobisty edukacja zdolności radio dla rodziców radio dla dzieci

Hackathon+ na Stadionie Narodowym. Stworzą aplikacje dla niepełnosprawnych

Ok. 115 programistów podzielonych na 22 zespoły będzie w sobotę rywalizować w maratonie programowania na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podczas wydarzenia o nazwie Hackathon+ jego uczestnicy w ciągu 24 godzin stworzą aplikacje, serwisy internetowe lub ich prototypy przydatne dla osób niepełnosprawnych i starszych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA programowanie programista aplikacje mobilne aplikacje niepełnosprawni nowe technologie