Jak szybko latają owady? Które z nich najtrudniej złapać?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 17:49
W letnich miesiącach owady uprzykrzają nam życie, nieznośne insekty wpadają do naszych mieszkań. Polujemy na nie z gazetą, łapką na muchy, a nawet z kapciem - nie wszystkie udaje się jednak szybko unicestwić. 
Ważka
WażkaFoto: Shutterstock
shutterstock szerszeń azjatycki 1200.jpg
Szerszeń azjatycki w Europie. Im cieplej, tym będzie go więcej

- Polowanie na owady to zawsze pewna zabawa. Zdarzało mi się polować na szerszenie i osy - przyznaje profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Entomologicznego Paweł Sienkiewicz. - Szerszeń to duża osa, nie rozwija dużych prędkości i nie jest zbyt zwrotny. Dużo więcej czasu musiałem poświecić walce z osą - dodaje. 


Posłuchaj
04:29 czwórka stacja nauka 21.06.2021.mp3 Które owady latają najszybciej, a które są superzwrotne? (Czwórka/Stacja Nauka)

- To wszystko zależy od masy mięśniowej owada, tego, jak dany gatunek ewolucyjnie przystosował się do polowania, ale też od temperatury. Owady są zmiennocieplne. Im cieplej, tym szybciej latają, ale też do pewnych granic, ponieważ każdy gatunek ma swój zakres optymalnych temperatur - tłumaczy profesor. - Mówimy tu też o wielkości skrzydeł lub o prędkości poruszania nimi - dodaje. 

Aleksander Rzepecki, kierownik sekcji badań bezkręgowców z Koła Naukowego Przyrodników UP wyjaśnia, że mniejsze owady latają wolniej, bo mają mniejsze skrzydła. - Jednak dzięki małym skrzydłom są też bardziej zwrotne - dodaje. - Szybką rodziną owadów są ważki, potrafią osiągnąć prędkość do 58 km/h. Jest jeszcze jeden konkretny gatunek, osobnik konkretnej płci - samiec muchy końskiej - on potrafi osiągnąć prędkość do 145 km/h - dodaje. 

shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

- Owady dostosowują swoją prędkość do potrzeby zdobywania pokarmu. Np. muchówki krwiopijne muszą swoją ofiarę dogonić - wyjaśnia profesor Paweł Sienkiewicz. - Drapieżne ważki - musza być zwinne w locie, zwłaszcza przy starcie, wtedy osiągają duże przyspieszenia - dodaje. 

Ważki i muchówki raczej nie uprzykrzają nam życia w miastach. Tu królują plujki i komary. 

- U much występuje bardzo ciekawy mechanizm, podobny jak w lotach myśliwców: gdy zbliża się niebezpieczeństwo - ręka lub packa - mucha w locie obraca się na stronę grzbietową i całkowicie zmienia kierunek lotu - mówi Aleksander Rzepecki. - One są w stanie wychwycić różnice w przemieszczaniu się dużo szybciej niż człowiek. Mucha domowa lata nie szybciej niż 10 km na godzinę.

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

Co ważne, nie musimy się martwić o bioróżnorodność biologiczną, zabijając drażniącą nas muchę czy komara. - Gorzej, jeśli będziemy stosować różne zabiegi na szeroką skalę i z łańcucha pokarmowego będziemy próbować jakieś gatunki wyłowić - przestrzega profesor, który zwraca również uwagę, że uwalnianie pszczół i os uczy szacunku do przyrody, ale dla komarów nie musimy mieć litości. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 12.22

pj

Czytaj także

Rośliny mięsożerne. Wszystko po to, żeby przetrwać

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:35
W okresie kwarantanny wiele osób zajęło się roślinami i domowym ogrodnictwem. Pewnie jednak niewiele osób przygarnęłoby roślinę mięsożerną. Skąd właściwie wziął się taki sposób odżywiania wśród roślin? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomografia - pomoże w lepszej diagnostyce stanu drzew

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 20:35
Badanie drzew z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i znacznie lepiej ocenić zmiany strukturalne drewna. Pozwoli to precyzyjniej określić stan drzew i zapobiec ich wycinaniu, tam gdzie jest to zbędne. 
rozwiń zwiń