Leki antydepresyjne. Dlaczego bierzemy ich coraz więcej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:30
W 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 21 mln opakowań leków antydepresyjnych, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, pod względem liczby samobójstw zajmujemy w Europie niechlubne, 9. miejsce.
Audio
  • Tabletki antydepresyjne - dlaczego tyle ich bierzemy? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

anhedonia aleksandra brzezińska  1200.jpg
Anhedonia. Jak żyć, kiedy nic nie cieszy?

Leki antydepresyjne mogą pomagać w szczególnych okresach życia - w sytuacji utraty kogoś bliskiego, czy przy wypaleniu zawodowym i związanym z nim przewlekłym stresem. Zapisywać mogą je nie tylko psychiatrzy, ale też lekarze pierwszego kontaktu. - W dużych miastach osób, które chodzą do lekarzy specjalistów jest coraz więcej. Zatem częściej chorujemy, ale i częściej się leczymy - mówiły ekspertki Czwórki. - Dlatego statystyki dotyczące samobójstw spadają.

Z jakim ryzykiem wiąże się stosowanie antydepresantów i czy wizyta u psychiatry, albo szukanie pomocy u psychoterapeuty, to nadal sprawa wstydliwa? Dlaczego tak wielu Polaków nie radzi sobie z problemami emocjonalnymi? Jakie są kryteria rozpoznania u siebie depresji, na jakie symptomy, pojawiające się w naszym życiu powinniśmy zwracać uwagę i kiedy udać się do lekarza specjalisty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Przygotował: Weronika Puszkar
Gość: d
r Magdalena Flaga-Łuczkiewicz (psychiatra, psychoterapeutka), Anna Morawska-Borowiec (psycholog, autorka książki "Twarze depresji")
Data emisji:
30.01.2018
Godzina emisji: 15.10

kd/bch

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przychodzi facet do lekarza... Jak badania ratują nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 17:18
- Przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych to nie przejaw słabości, jak wielu niestety wciąż uważa, ale odpowiedzialności. Mężczyzna, u którego nowotwór zostanie zdiagnozowany za późno i którego nie da się wyleczyć, nie będzie w stanie zaopiekować się rodziną - opowiadała chirurg i urolog dr Emilia Pawłowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki to nie cukierki. "Pomyśl zanim zażyjesz"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 16:30
Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne na polskim rynku. - Rocznie konsumujemy ok. 2 miliardy tabletek, wydajemy na to 1,5 miliarda złotych i jesteśmy na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o zażywanie tych środków - mówi Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.
rozwiń zwiń