X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

500 zł. Tajemnica banknotów, które wszyscy chcą mieć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 18:05
500 złotych to banknot o najwyższym nominale w Polsce. Do obiegu wprowadzono go w lutym 2017 roku. - Jest także ostatnim z serii "Władcy polscy" - opowiadał w rozmowie z Kubą Marcinowiczem Grzegorz Biernat z NBP.
Audio
  • Grzegorz Biernat opowiada o banknocie o nominale 500 zł (TOP/Czwórka)

deląg 663.jpg
Paweł Deląg w świecie nowych technologii

Jak przekonywał Biernat, banknot 500-złotowy różni się nieco od tych z niższymi nominałami. - Przede wszystkim jest kolorowy, a w pozostałych jedna z barw zawsze dominuje - mówił ekspert. Na banknocie zobaczymy wizerunek króla Jana III Sobieskiego. - Wszystkie elementy na nim związane są więc z panowaniem tego władcy - tłumaczył Biernat. - Po lewej stronie, zaraz za nitką zabezpieczającą widnieje herb Janina, czyli herb rodu Sobieskich.

Banknot 500-złotowy jest bardzo nowocześnie zabezpieczony. O tym, co jeszcze poza specjalną nitką chroni go przed fałszerzami, także rozmawialiśmy w Czwórce. Zastanawialiśmy się, dlaczego na banknoty 500-złotowe jest taki "poput", a ekspert NBP zdradził, w jaki sposób każdy z nas sprawdzać może ich autentyczność, m.in., co powinno znajdować się na znaku wodnym, umieszczonym na nim. Zapraszamy także do obejrzenia wywiadu wideo z Grzegorzem Biernatem, w którym m.in. sprawdzamy autentyczność banknotu 500-złotowego, będącego w posiadaniu Kuby Marcinowicza.

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Goście: Grzegorz Biernat (naczelnik Wydziału Kontroli Jakości Banknotów Narodowego Banku Polskiego)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 18.05

kd/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia: w mennicy pieniądze myje się w myjce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:40
W 1766 roku królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu zamarzyła się firma, która będzie bić najpiękniejsze monety na Starym Kontynencie. Dziś Mennica Państwowa to firma z 247–letnią tradycją, której dzieje w Archiwum Polskiego Radia prześledził Dominik Olędzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstają banknoty i monety?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 13:20
W audycji przyglądamy się procesowi powstawania pieniędzy i sprawdzamy, jak długo poszczególne banknoty pozostają w obiegu. Sprawdzamy też, czym można się zarazić, dotykając pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda i nowe technologie. Zaczynają być od siebie zależne?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 12:55
Moda i technologia, czyli #fashiontech - zagadnienia z pozoru bardzo odległe w połączeniu pozwalają kreować trendy,  które następnie wykorzystuje się w innych branżach.
rozwiń zwiń