Telefony stacjonarne będą wyparte przez komórki?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:18
Choć wydawałoby się, że telefony stacjonarne odeszły już do lamusa, jak podkreślał gospodarz audycji Kuba Marcinowicz, z badań wynika, że w domach ma je 10 proc. Polaków. Z telefonów stacjonarnych korzysta w naszym kraju także 23 proc. firm.
Audio
  • Dlaczego niektóre instytucje wciąż wybierają telefony stacjonarne? Czy komórki zastąpią "oldschoolowe" aparaty? (TOP/Czwórka)
Historia telefonu na jednym zdjęciu
Historia telefonu na jednym zdjęciuFoto: Graja/Shutterstiock.com

Historia telefonów stacjonarnych jest długa, a w Polsce - także wyboista. - W latach 60. ubiegłego stulecia na telefon czekało się latami. Pierwsza forma płatności to był abonament i płaciło się za rozpoczęcie połączenia. Nie było "impulsów" co minutę albo co trzy minuty - wspominał Janusz Kamiński, ekspert nowych technologii. - Potem pojawiły się "wielkie kaloryfery", czyli Centertel, które kosztowały mniej więcej tyle, co samochód "Maluch". To był symbol nowobogackiego biznesu: chodziło się z tym "kaloryferem" w ręku, co jednak dawało namiastkę wolności. Dopiero w 1996 roku pojawiły się w Polsce sieci GSM, choć zasięgu jeszcze nie było. 

Dziś z telefonów stacjonarnych korzystają dwie główne grupy Polaków: osoby starsze i pracownicy firm. Aż 60 proc. tych pierwszych przyznało w badaniach, że mają swój automat wyłącznie dlatego, że "kiedyś go założyły". - W firmach telefony stacjonarne są dziś wykorzystywane nie tylko jako aparaty, z których można dzwonić do innych instytucji, ale, by komunikować się wewnętrznie - mówił Janusz Kamiński. 

ZOBACZ TAKŻE Nauszne, douszne, z kablem czy bez - jakie słuchawki wybrać >>>

Czy era telefonów stacjonarnych właśnie bezpowrotnie się kończy i czy całkowicie zostaną one zastąpione przez telefony komórkowe? Dlaczego jeszcze instytucje wybierają stacjonarne aparaty telefoniczne? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Weronika Puszkar. W programie zapytaliśmy także słuchaczy Czwórki, czy pamiętają czasy telefonów komórkowych i czy mieli okazję z nich korzystać.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 18.15

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chipowanie człowieka. Szansa czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:59
Czy za kilka lat każdy z nas będzie miał chip wszczepiony pod skórę? - To możliwe już dziś. Fakt, że chipy jeszcze się nie pojawiają masowo, to kwestia legislacji i obaw społeczeństwa - mówił dr inż. Tomasz Borejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujemy Dzień Radia. Jak zbudować własne radio?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 12:05
Mobilne i wstrząsoodporne - by można je było przypiąć do roweru, wodoszczelne - by można było z nim pływać. W Polskim Dniu Radia budujemy własne cyfrowe radio z DAB+, które świetnie będzie odbierało Czwórkę. Co jest potrzebne i jak samemu zrobić odbiornik radiowy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentne systemy monitoringu zabezpieczą lotniska?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 20:06
Okres wakacyjny to czas wzmożonych podróży. Czy specjalne, nowoczesne systemy inteligentnego monitoringu wideo pomogą ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami np. na lotniskach?
rozwiń zwiń