Inteligentne systemy monitoringu zabezpieczą lotniska?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 20:06
Okres wakacyjny to czas wzmożonych podróży. Czy specjalne, nowoczesne systemy inteligentnego monitoringu wideo pomogą ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami np. na lotniskach?
Audio
  • Jak działają inteligentne systemy wideo, monitorujące m.in. lotniska? (TOP/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

- Najczęstszym problemem w ostatnim czasie jest pozostawiony bagaż – mówi Piotr Bettin z firmy Konica Minolta. - Do ochrony lotniska przez pasażerów zgłaszane są coraz częściej przypadki zauważonych „bezpańskich walizek”. Wówczas, jeśli nie ma pewności co do tego, co znajduje się w środku, natychmiast musi być wezwana odpowiednia grupa interwencyjna. Po ewakuacji pasażerów, przy pomocy odpowiedniego sprzętu i zajrzeniu do środka niejednokrotnie okazuje się, że rzeczywiście wewnątrz znajduje się odzież, czy kosmetyki.

Jak przyznał ekspert, takie akcje są niezwykle kosztowne, dlatego z pomocą przychodzą m.in. inteligentne systemy wideo, które monitorują ruch i informują o podejrzanych zachowaniach, zasłabnięciach czy kręcących się wokoło zagubionych dzieciach, a nawet pozostawionym bagażu. – Jeśli na każdym korytarzu mielibyśmy postawić ochroniarza, to koszty byłyby ogromne. Jeśli z pomocą przyjdzie nam technologia, do ochrony obiektu wystarczy garstka ludzi - mówił Piotr Bettin.

Jak działają takie inteligentne systemy wideo i gdzie mogą być zamontowane? Na co reagują, a które sytuacje "pomijają"? O tym w nagraniu rozmowy w Czwórce. A jakie doświadczenia na lotniskach mieli słuchacze Czwórki? To sprawdzała w swoim materiale reporterskim Weronika Puszkar

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 17.20

kd/kul

Czytaj także

Monitoring nie gwarantuje bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 13:00
W całej Polsce jest zainstalowana niezliczona ilość kamer monitorujących poczynania mieszkańców. Okazuje się jednak, że urządzenia nie śledzą każdego naszego ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Schejbal: doceniam siłę internetu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:15
Od e-booków woli tradycyjne książki i płyty winylowe. Jest też całkowitą nowicjuszką w świecie portali społecznościowych i ciągle uczy się z nich korzystać. Jak przyznała w rozmowie z Czwórką, internetu nie sposób jednak nie doceniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberataki - czy można się przed nimi zabezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:10
Okazuje się, że w przyszłości wojna będzie mogła przenieść się do cyberprzestrzeni, a ataki na nasze bezpieczeństwo będą odbywały się za pomocą skrzynek mailowych.
rozwiń zwiń