Biohacking. Jak zwiększyć funkcjonalność swojego ciała?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 20:18
Premiera gry "Cyberpunk 2077" wywołała wzrost zainteresowania biohackingiem, czyli modyfikowaniem ciała człowieka, żeby miało więcej funkcji.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: arleksey/shutterstock.com

Jeden z amerykańskich biohakerów wszczepił sobie w ramię DNA ośmiornicy. Dzięki temu ta część ciała świeciła mu przez kilka godzin, co nie umknęło uwadze FBI Joanna Sosnowska

Tak jak hakerzy hakują komputery, modyfikując ich oprogramowanie, tak biohakerzy modyfikują biologię ludzkiego organizmu - często przy użyciu nowych technologii. W świecie "Cyberpunka" postaci mają podskórne wszczepy i czipy, które zwiększają siłę albo pozwalają skanować otoczenie. - Takich zaawansowanych rozwiązań jeszcze nie mamy, ale możemy wszczepić sobie w dłoń czip RFID - mówi Joanna Sosnowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Posłuchaj
08:45 [CZWORKA]TOP (PCM) 21 grudzień 2020 biokacking.mp3 Biohacking - wizja przyszłości czy rzeczywistość? (TOP/Czwórka)

Miniaturowy nadajnik jest wielkości kilku ziarenek ryżu i można na nim zapisać dowolne informacje, takie jak na przykład: dane personalne, numery identyfikacyjne, dostęp do bankowości. W Szwecji korzysta z niego już prawie 5 tysięcy mieszkańców, a ta liczba powiększa się z dnia na dzień. - Taki czip najczęściej wszczepiany jest między kciukiem a palcem wskazującym i działa tak, jak zbliżeniowe karty płatnicze - wyjaśnia Paweł Pilarczyk z "IT Biznes".

Tak jak dziś ktoś może włamać się do naszego komputera, tak w przyszłości może ktoś zechce "wtargnąć" do naszego ciała Paweł Pilarczyk

Na rynku wkrótce mogą się także pojawić implanty do wszczepienia w oko. - Te soczewki mają dać nam możliwość rzeczywistości rozszerzonej. Niewykluczone, że będzie w nich także zainstalowana nawigacja - dodaje rozmówca Mateusza Kulika.

Biohackers | Official Trailer | Netflix

Za twórcę filozofii biohackingowej uważa się Dave’a Aspreya. Amerykański multimilioner, który postanowił dożyć 180 lat, twierdzi, że biohacking to sztuka i nauka stawania się superczłowiekiem. - Widząc to, jak szybko rozwija się technologia, myślę, że za 20 lat wizje twórców "Cyberpunka 2077" staną się rzeczywistością. Może nie powszechną, ale taką, które nie będzie robić na nas wrażenia - podsumowuje Pilarczyk.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 18.16

kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hermes V8M - dron, który poleciał walczyć z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 11:50
Po raz pierwszy w Polsce dron, podczas lotu automatycznego, przetransportował wymazowe próbki medyczne do badań na obecność koronawirusa. Hermes V8M dostarczył je ze szpitala przy ul.Wołoskiej do Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Streets '44. Aplikacja, która uczy o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:00
Aplikacja Streets '44 przedstawia przebieg Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Poprzez wskazanie budynków, placów i ulic powiązanych z powstaniem, pozwala odkryć ich znaczenie historyczne. 
rozwiń zwiń