Pamięci dziewczyn sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 07:15
"Dziewczyny sprawiedliwe" to opowieść Anny Herbich o kobietach, a raczej całych rodzinach, które ukrywały Żydów w czasie II wojny światowej, choć groziła za to kara śmierci. - Te historie nie są czarno-białe, są szare, mroczne, nieraz rozmyte - podkreśla autorka.   
Audio
  • Anna Herbich opowiada o "Dziewczynach sprawiedliwych" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

"Dziewczyny z Powstania", "Dziewczyny z Solidarności", "Dziewczyny z Wołynia" to wcześniejsze publikacje Anny Herbich. W swej najnowszej książce autorka spisała wspomnienia pań, które pomogły Żydom. W tych historiach jest dużo strachu, przerażenia. Bohaterki książki otwarcie mówią, że bały się. 


dziewczyny z solidarności okładka 1200.jpg
Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

- Sprawiedliwi wbrew temu, co się dziś mówi, nie zawsze ochoczo przyjmowali Żydów pod swój dach. To jest jak najbardziej zrozumiałe, nie ma co się temu dziwić - podkreśla gość Anny Hardej. - Za ukrywanie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci, nie tylko jednej osobie, ale całej rodzinie. To były straszne dylematy. Przyjęcie takiej osoby pod swój dach było najwyższej próby bohaterstwem - dodaje. 

Ukrywając Żydów w czasie wojny trzeba było być bardzo czujnym, każdy mógł donieść na taką rodzinę, nawet sąsiedzi, naloty gestapo były w tamtych czasach codziennością. Historie bohaterek książki Anny Herbich w większości kończą się happy endem, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie takie historie zakończyły się dobrze. - One są zwyciężczyniami, dopięły swego - podkreśla autorka i zwraca uwagę nie tylko na strach, ale też trud codziennego życia - zakupy, pranie, gotowanie dla większej liczby osób. Jak radzono sobie z tymi wyzwaniami przez kilka lat ukrywania żydowskich bliźnich? Czemu dopiero teraz mówimy o Sprawiedliwych? O tym m.in. w rozmowie z "Zaklinaczy czasu". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Anna Herbich (autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe")

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 14.10

pj

Czytaj także

Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

II wojna światowa. Czy dzieci się bawiły? Czy się zakochiwano?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:04
- Na lekcjach historii nauczyciele w szkole mówili o datach, o wydarzeniach - wspomina Basia Gałaj, autorka projektu "Nieopowiedziane 39-45". - Zabrakło mi historii konkretnych osób, odpowiedzi na pytania: czy było wtedy normalne życie? Czy zakładono rodziny? 
rozwiń zwiń