X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pamięci dziewczyn sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 07:15
"Dziewczyny sprawiedliwe" to opowieść Anny Herbich o kobietach, a raczej całych rodzinach, które ukrywały Żydów w czasie II wojny światowej, choć groziła za to kara śmierci. - Te historie nie są czarno-białe, są szare, mroczne, nieraz rozmyte - podkreśla autorka.   
Audio
  • Anna Herbich opowiada o "Dziewczynach sprawiedliwych" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

"Dziewczyny z Powstania", "Dziewczyny z Solidarności", "Dziewczyny z Wołynia" to wcześniejsze publikacje Anny Herbich. W swej najnowszej książce autorka spisała wspomnienia pań, które pomogły Żydom. W tych historiach jest dużo strachu, przerażenia. Bohaterki książki otwarcie mówią, że bały się. 


dziewczyny z solidarności okładka 1200.jpg
Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni

- Sprawiedliwi wbrew temu, co się dziś mówi, nie zawsze ochoczo przyjmowali Żydów pod swój dach. To jest jak najbardziej zrozumiałe, nie ma co się temu dziwić - podkreśla gość Anny Hardej. - Za ukrywanie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci, nie tylko jednej osobie, ale całej rodzinie. To były straszne dylematy. Przyjęcie takiej osoby pod swój dach było najwyższej próby bohaterstwem - dodaje. 

Ukrywając Żydów w czasie wojny trzeba było być bardzo czujnym, każdy mógł donieść na taką rodzinę, nawet sąsiedzi, naloty gestapo były w tamtych czasach codziennością. Historie bohaterek książki Anny Herbich w większości kończą się happy endem, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie takie historie zakończyły się dobrze. - One są zwyciężczyniami, dopięły swego - podkreśla autorka i zwraca uwagę nie tylko na strach, ale też trud codziennego życia - zakupy, pranie, gotowanie dla większej liczby osób. Jak radzono sobie z tymi wyzwaniami przez kilka lat ukrywania żydowskich bliźnich? Czemu dopiero teraz mówimy o Sprawiedliwych? O tym m.in. w rozmowie z "Zaklinaczy czasu". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Anna Herbich (autorka książki "Dziewczyny sprawiedliwe")

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 14.10

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odzież na wagę złota. Moda w czasach okupacji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 14:14
- Należało być elegancką i zadbaną oraz nie zapominać, że wygląd jest oporem wobec okupanta. Strój miał manifestować niezłomność ducha - mówiła w Czwórce Joanna Mruk, autorka książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

II wojna światowa. Czy dzieci się bawiły? Czy się zakochiwano?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 11:04
- Na lekcjach historii nauczyciele w szkole mówili o datach, o wydarzeniach - wspomina Basia Gałaj, autorka projektu "Nieopowiedziane 39-45". - Zabrakło mi historii konkretnych osób, odpowiedzi na pytania: czy było wtedy normalne życie? Czy zakładono rodziny? 
rozwiń zwiń