Słaby internet? Sprawdź swój router

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:20
Znajdziemy go praktycznie w każdym domu w którym jest połącznie z internetem - router sieciowy. Najczęściej dostajemy go od dostawcy usług internetowych. Sprawdzamy, co zrobić, gdy nie spełnia on naszych oczekiwań.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aquarius Studio
Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

Router sieciowy w naszym domu zapewnia płynny przepływ danych do takich urządzeń jak komputer, smartfon, konsola, czy telewizor. Dlatego ważne jest to, by taki router spełniał kilka warunków.


Posłuchaj
07:36 Czwórka/ TOP - Jak kupić router? 11.01.2021.mp3 Doradzamy jaki router kupić (TOP - Trochę Optymizmu Po Południu/Czwórka)

 

- Najpopularniejsze obecnie routery posiadają gniazdo RJ-45. To jest złącze LAN, które umożliwia odbiór internetu także przez światłowód. Więc decydując się na taki model, będziemy mieli najszybszy obecnie możliwy internet w naszym domu - mówi Kuba Wątor, ekspert rynku IT. - Jest to najbardziej aktualny sprzęt do obecnie dostępnych technologii.

Routery pracują w dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz lub 5 GHz.
- Częstotliwość wpływa na przepustowość, więc jeżeli mamy router 2,4 GHz i z niego będzie chciało korzystać powiedzmy 100 osób naraz, to on się będzie zapychać. jak będziemy mieli router 5 GHz będzie jeszcze mnóstwo miejsca w tej przestrzeni wirtualnej - tłumaczy specjalista. - Jednak w domowych warunkach standardem jest 2,4 GHz i nie ma raczej wielkich problemów, żeby te routery się zapychały. Wystarczy 300 zł, żeby sobie kupić dobre i mocne urządzenie.   


kobieta IT shutte 1200 Gorodenkoff.jpg
Przyszłość płci pięknej w IT - jak kobiety radzą sobie w świecie nowych technologii

Posłuchaj także:

Modeli routerów jest wiele, natomiast najlepsze są te z antenami na zewnątrz, a im ich więcej, tym lepiej, bo sygnał internetowy będzie mocniejszy.
Jednak nawet przy dobrym routerze przesył danych może nas nie zadowalać. - Wpływ mają różne czynniki, jak choćby grubość ścian, ilość kondygnacji i wtedy warto pomyśleć o tym, jak ten internet rozprowadzić. Do  też służą odpowiednie technologie - wyjaśnia gość audycji. - Tak zwany system MESH rozprowadza internet po całej naszej przestrzeni. Zaciągając jakby internet z tego pierwszego źródłowego routera, przekazuje sygnał dalej.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Gość:  Kuba Wątor (ekspert rynku IT)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 18.14

aw

Czytaj także

Satelita z puszki po napoju? Uczniowie z Warszawy będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 14:11
CanSat to międzynarodowy konkurs polegający na stworzeniu autorskiej mini-satelity z puszki po napoju mogącej wykonać różne pomiary w trakcie spadku z wysokości kilku kilometrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy inteligentne radio pożyczy sobie nieużywaną częstotliwość?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:20
Dla nowych systemów łączności komórkowej, telewizyjnej, radiowej zaczyna brakować częstotliwości. Sprawdzamy czy można "pożyczyć" nieużywane pasmo w momencie, kiedy nie jest potrzebne właścicielowi. 
rozwiń zwiń