IATA Travel Pass. Nowa aplikacja, która pomoże nam w podróżach lotniczych

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 20:15
Ruszyły testy aplikacji pozwalającej na wygodne podróżowanie samolotem w czasie pandemii. Jak będzie działać IATA Travel Pass?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Eduard Goricev

Posłuchaj także
shutterstock_koronawirus lotnisko 1200.jpg
Pandemia zmienia transport. Czy i jak będziemy podróżować?

Aplikację testowali już pierwsi pasażerowie, którzy lecieli z Dubaju do Barcelony. Linia Emirates za jej pośrednictwem umożliwia udostępnienie wyniku testu na COVID-19 przed podróżą, by możliwie jak najbardziej ograniczyć formalności w jej trakcie. Oprogramowanie to w przyszłości ma pozwolić także na wgląd w świadectwo szczepień oraz pomóc w podróżach w czasie pandemii.
 

Posłuchaj
09:05 Czwórka/TOP - paszporty cyfrowe 27.04.2021.mp3 Czy "cyfrowy paszport" ułatwi podróżowanie? (TOP/Czwórka)

 

IATA Travel Pass jest to aplikacja stworzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych, w której będą zapisywane informacje dotyczące szczepionek, kwarantanny czy testów. Taki system ma uprościć proces weryfikacji pasażerów wchodzących na pokład samolotu. - To jest coś, co może wpłynąć na powrót do normalnego życia. O ile jest to w jakiś sposób oddanie swojej prywatności, bo informujemy prywatną firmę o swoim stanie zdrowia, o tyle podanie tych informacji może uchronić nas przed dodatkowym rozprzestrzenianiem się wirusa - mówi Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - Jestem zdania, że taki system powinien zostać wprowadzony w większości linii lotniczych.

paszport covid shutterstock_1714665910 1200.jpg
Paszport szczepionkowy. Na czym polega?

Czytaj także:

O paszporcie cyfrowym mówi się również w kontekście odwiedzania miejsc publicznych. - To jest dyskusja, która trwa od paru miesięcy. Tutaj pojawia się więcej wątpliwości niż w przypadku samolotów, bo paszporty lotnicze chce stosować organizacja zrzeszająca linie lotnicze. W przypadku, nazwijmy to, "paszportów obywatelskich" pojawia się dużo więcej pytań, na które nie znamy odpowiedzi - tłumaczy Kuba Wątor ze Spider's Web. - Choćby pytanie o dyskryminację. Wątpliwości budzą również dane zdrowotne w nich zawarte, które - przypomnę - są danymi o szczególnym znaczeniu.

Warto pamiętać, że takie paszporty nie są obowiązkowe. Bez nich również wejdziemy na pokład samolotu, o ile spełnimy wymagane przez linię lotniczą warunki. - Tego typu aplikacje są na razie w fazie testowej i prawdopodobnie nigdy nie będą obowiązkowe - dodaje Mariusz Piotrowski z ‎Fly4free.pl. - Natomiast sami pasażerowie będą się do takich aplikacji chętniej przekonywali, bo jest to duże ułatwienie w obecnych czasach. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 27.04.2021

Godzina emisji: 18.19

aw/kul


Czytaj także

Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:40
Kilkanaście lat temu Nasza Klasa i Gadu-Gadu jako pierwsze pomagały nam prowadzić życie towarzyskie w sieci. Co dzieje się dziś z nieco zapomnianymi już komunikatorami i serwisami społecznościowymi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże w czasie. Sprawdź, jak na pustyni rozrastał się Dubaj

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:00
Aplikacja Google Earth do niedawna pozwalała na obserwację powierzchni Ziemi w trzech wymiarach. Niedawno wprowadzono tam czwarty wymiar - czas. Dzięki temu możemy zobaczyć, w jakim tempie topniały lodowce i jak pośrodku pustyni rozrastał się Dubaj.  
rozwiń zwiń