Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:40
Kilkanaście lat temu Nasza Klasa i Gadu-Gadu jako pierwsze pomagały nam prowadzić życie towarzyskie w sieci. Co dzieje się dziś z nieco zapomnianymi już komunikatorami i serwisami społecznościowymi?
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com

"Słoneczko" wciąż świeci

- Do dziś pamiętam mój numer na Gadu-Gadu, choć pewnie dziś on już nie istnieje, ale o samym komunikatorze mówi się, że powoli wraca do łask. Nie jest tak popularny jak kiedyś, ale nie jest też martwy - opowiada Maciej Gajewski z portalu Spider's Web. - Międzynarodowi giganci zjedli naszych lokalnych graczy i tylko niewielu z nich działa do dziś z sukcesem. 

Posłuchaj
07:39 CZWÓRKA TOP - komunikatory 05.04.2021.mp3 "Było gadane" - historia internetowych komunikatorów (TOP/Czwórka)

Właściciel Gadu-Gadu przekonuje, że z usługi korzysta obecnie milion użytkowników, a ponad połowa z nich to osoby powyżej 31. roku życia. Ze "słoneczka" korzystają z przyzwyczajenia i z większego poczucia prywatności. Trudno jednak ocenić, czy to rzeczywiste dane, czy tylko zabieg marketingowy.

Posłuchaj także
Christian Bertrand Shutterstock kings of leon 1200.jpg
Tokeny NFT. "Namacalny akt własności rzeczy, które istnieją w sieci"

Grono.net. "Zmarnowany potencjał"

Grono.net to polski społecznościowy serwis internetowy, który działał w latach 2004–2012. Na początku usługa dostępna była tylko dla wybranych, a zaproszenia do Grona można było kupić na internetowych aukcjach za niemałe pieniądze. Potem użytkowników przybyło, a pod koniec 2008 roku z serwisu korzystały aż 2 miliony osób. - Grono było fantastyczne, dobrze zaprojektowane i funkcjonalne. Pomogło się organizować nie tylko w sprawach towarzyskich, ale także edukacyjnych, co doceniali polscy studenci - przyznaje rozmówca Macieja Wójcika. - Jego problemem było jednak to, że często nie działało i nie nadążało za nowinkami, a gwoździem do trumny dla Grona było wprowadzenie polskiej wersji Facebooka.

Posłuchaj także
Featureflash Photo Agency shutterstock beyonce jay z 1200.jpg
Miłość jak z obrazka, czyli kochanie na Instagramie

MySpace - komunikator, który dobrze brzmiał

Ten serwis wyróżniał się na tle innych portali społecznościowych. - Kojarzył się z muzyką. Ludzie wrzucali sobie tam piosenki, których słuchali. Na MySpace debiutowali także artyści i zespoły. W szczytowym momencie z portalu korzystało nawet 70 milionów użytkowników miesięcznie - opowiada ekspert ze Spider's Web. Kilka lat temu MySpace skasował wszystkie dane i utwory muzyczne wgrane na platformę przed 2015 rokiem. Zamiast tego właściciele komunikatora postawili na blog z muzycznymi aktualnościami.

Sprawdź także:

Nasza Klasa, nasze wspomnienia

Serwis nk.pl rozpoczął działalność 11 listopada 2006 i pozwolił na nowo połączyć się z koleżankami i kolegami ze szkolnych ław. - Ostatnio niewiele się tam działo, co jest dowodem na to, jak można zmarnować duży potencjał - mówi Maciej Gajewski. - Tymczasem na początku w serwisie zalogowało się naprawdę dużo osób, bo każdy chciał zobczyć, jak zmienili się znajomi z czasów młodości. Dziś portal nadal bazuje na nostalgii, ale całkowicie przegapił swój czas - podsumowuje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 05.04.2021

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

E-doręczenia. Zapomnij o awizo, polecony przyjdzie mailem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 19:50
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by komunikacja między obywatelem a administracją była jasna i przejrzysta. W tym celu Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eskapizm - ucieczka od rzeczywistości. Dziś uciekamy do sieci

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 15:33
Słowo "escape" kojarzy nam się z przyciskiem na klawiaturze, który oznacza "wyjście" lub "cofnięcie". Czasem chętnie byśmy użyli go w życiu, nie jest to możliwe, więc "odcięcia" szukamy gdzieś indziej. 
rozwiń zwiń