Czym się kierować przy wyborze ekosamochodu?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 18:19
Technologia hybrydowa, plug-in, a może auto elektryczne? - Wszystkim początkującym ekokierowcom radziłbym wybrać klasyczną hybrydę, by przyzwyczaili się do tego rodzaju motoryzacji - mówił ekspert rynku motoryzacyjnego Mariusz Zmysłowski.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Scharfsinn

shutterstock_parking podziemny 1200.jpg
Parkingi podziemne - świetna, choć unikana alternatywa

Dziś samochody nie muszą kojarzyć nam się ze spalinami, bo na rynku jest ogromny wybór pojazdów, które ich nie generują. Możemy wybierać w markach i modelach. - Mamy samochody zero- lub niskoemisyjne, czyli elektryczne, o zasilaniu bateryjnym, albo hybrydy, które dzielimy na klasyczne i typu plug-in - tłumaczył Mariusz Zmysłowski z serwisu Autokult.pl.

Posłuchaj
08:19 czwórka ekoauta 2021_09_23-18-14-57.mp3 Jak wybrać ekologiczny samochód i na co zwracać uwagę przy zakupie? (TOP/Czwórka)

- Jazda autem elektrycznym to czysta przyjemność: nie tylko frajda z podróżowania, ale też satysfakcja, że świadomie i odpowiedzialnie wspieramy środowisko - tłumaczył Marcin Gruszka, posiadacz samochodu elektrycznego. Jak podkreślał, w Polsce sieć elektromobilności bardzo prężnie się rozwija. - Porównuję dzisiejsze ulice z tym, co było jeszcze kilka lat temu, i widzę, że sporo się zmieniło. Warunki stają się idealne, sam ładuję samochód co wieczór w domu, ale sieć ładowarek przy drogach jest gęsta i bez problemu można przejechać autem kilkaset kilometrów - opowiadał. 

Zobacz także:

Posiadanie samochodu elektrycznego oznacza dla kierowcy zmianę nawyków. - Chodzi o to, by pamiętać, że baterię trzeba naładować - tłumaczył gość Czwórki. Na polskim rynku wiele jest przede wszystkim aut hybrydowych. - Samochód elektryczny to jednak spora inwestycja - zaznaczył ekspert. 

Posłuchaj także:

- Hybryda typu plug-in jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mieszkają pod miastem i chcą dojeżdżać do pracy, a tam mają możliwość ładowania auta. Jeśli chcemy podróżować na dalsze odległości, możemy wybrać nawet samochód elektryczny. Dzisiejsze akumulatory mają zasięgi do 500 km na jednym ładowaniu - podkreślał Mariusz Zmysłowski. - Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z ekoautami, radziłbym wybrać klasyczną hybrydę, dzięki której będziemy mogli przekonać się, czy ta forma ekologii nam odpowiada - mówił ekspert.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał: Mateusz Kulik 

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 18.15

kd


Czytaj także

Elektryczny autobus: "bardzo cichy, niezwykle dynamiczny i przyjazny środowisku"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 21:15
Era "elektryków" zaczęła się w najlepsze, w ostatnich latach coraz częściej sięgamy po tego typu pojazdy, a widok samochodów z zieloną tablicą rejestracyjną nikogo chyba już nie dziwi. Na fali elektromobilności polskie miasta coraz częściej decydują się na zakup elektrycznych autobusów. Jak sprawdzają się w praktyce i jak wygląda ich obsługa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autonomiczne samochody - tak wygląda przyszłość motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:20
Około 2030 roku na naszych drogach mają pojawić się w pełni autonomiczne pojazdy. Czy tzw. mobilność 4.0 jest odpowiedzią na bolączki zmotoryzowanego świata?
rozwiń zwiń