Polskie Radio
Section05
transport publiczny

Rozwój sieci kolejowej w małych miejscowościach. PKP PLK zawarło umowy z samorządami

W ramach programu Kolej Plus, PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z samorządami 33 umowy o współpracy przy realizacji inwestycji, których łączna wartość to ok. 12,6 mld zł. W programie, 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo, pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP pociągi transport publiczny inwestycje POLSKA

Kolej przyspiesza. Centralna Magistrala Kolejowa przygotowywana do 250 km/h

Pociągi pasażerskie będą mogły pojechać Centralną Magistralą Kolejową z szybkością 250 km/h. Zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że trwają ostatnie przygotowania do zwiększenia prędkości. Teraz niektóre składy mogą rozwijać szybkość do 200 km/h. Zwiększenie prędkości pozwoli skrócić czas podroży. Pierwsze składy mogą pojechać z większą prędkością jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura kolej PKP inwestycje transport publiczny

CPK będzie współpracować z Polregio. Kolejowe porozumienie podczas Trako

Spółka CPK i Polregio, największy przewoźnik kolejowy w Polsce realizujący regionalne przewozy pasażerskie, rozpoczynają współpracę. Podczas targów Trako w Gdańsku przedstawiciele CPK i Polregio podpisali porozumienie w tej sprawie.  Celem jest sprawny i szybki transport kolejowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny kolejnictwo infrastruktura transport publiczny wykluczenie komunikacyjne

Celem jest 400 mln pasażerów kolei w 2027 r. Minister Adamczyk: czy to wystarczy? Oczywiście nie

Coraz więcej osób ma dostęp do kolei i chce wybierać ten środek transportu, naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. - powiedział na inauguracji 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. "Nie zmarnowaliśmy ostatnich ośmiu lat: jest to okres odbudowy kolei i jej powrotu na należne jej miejsce" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP ministerstwo infrastruktury targi kolej transport publiczny infrastruktura

Gęsta siatka połączeń daje oddech Polsce powiatowej. Walka rządu z wykluczeniem komunikacyjnym

Po 1989 r. kolejne rządy prowadziły politykę cięć budżetowych i prywatyzacji, która dramatycznie uderzała w jakość życia w tzw. Polsce powiatowej. Wiązało się to z ograniczeniem aktywności i obecności instytucji publicznych na wsi i w mniejszych miejscowościach. Likwidowano połączenia kolejowe, autobusowe, placówki pocztowe czy posterunki policji. Ta polityka doprowadziła to wykluczenia społecznego dużej części populacji Polski, którego jednym z najpoważniejszych zjawisk było wykluczenie komunikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA komunikacja transport transport publiczny transport miejski wykluczenie komunikacyjne infrastruktura

Rośnie liczba pasażerów kolei. UTK: więcej podróżnych skorzystało z międzynarodowych połączeń nocnych

Liczba pasażerów kolei w I kwartale tego roku była wyższa o 24 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Wobec IV kwartału 2022 r. z przewozów kolejowych skorzystało o 5,6 proc. mniej podróżnych - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny kolej pociągi przewozy regionalne infrastruktura kolejnictwo PKP

Busy na zlecenie: przyszłość komunikacji publicznej na terenach wiejskich?

Badania przeprowadzone w naszym kraju wskazują, że jeżeli Polacy mają do pokonania więcej niż sześć kilometrów, preferują poruszanie się samochodem. Czy więc jest możliwe mieszkanie poza aglomeracją miejską bez samochodu? Tak, ale tylko w wypadku, jeżeli zmienimy sposób myślenia i postawimy na… nowoczesny transport zbiorowy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA transport publiczny transport wieś autobus wykluczenie komunikacyjne Paweł Turski Trójka

Fundusze Europejskie. Środki na rozwój ekologicznego transportu publicznego

Od kilkunastu lat Fundusze Europejskie wspierają rozwój przyjaznego dla środowiska i dostępnego dla wszystkich systemu transportu publicznego w miastach Polski Wschodniej. Pomoc finansowa będzie kontynuowana poprzez program "Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej"; od teraz ze wsparcia będą mogły skorzystać nie tylko miasta wojewódzkie, ale też średniej wielkości miasta z tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fundusze europejskie fundusze unijne transport publiczny transport miejski