Dlaczego pociąg "stuka" podczas jazdy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:09
Podczas podróży koleją często słyszymy charakterystyczny, regularny stukot kół. Skąd bierze się ten dźwięk i jak powstaje? - To nie jest kwestia pociągu, ale szyn, po których jedzie - mówił Hubert Bojarski ze Stacji Muzeum. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Yannik Photography

surfing sporty wodne 1200.jpg
Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

- Dźwięk wydawany przez pociąg spowodowany jest budową szyn - mówi Hubert Bojarski ze Stacji Muzeum. - Szyny mają łączenia, więc pociąg, przejeżdżając przez te łączenia w sposób charakterystyczny "stuka" - tłumaczył. 

Posłuchaj
03:33 _PR4_AAC 2021_07_29-12-42-13.mp3 Dlaczego, jak pociąg jedzie, to stuka? (Stacja Nauka/Czwórka)

W zimie pasażerom kolei wydawać się może, że ten dźwięk jest głośniejszy i bardziej donośny niż latem. Dlaczego tak się dzieje? - To spowodowane jest prawami fizyki - mówił ekspert w rozmowie z Czwórką. - Metal, z którego zbudowane są szyny, gdy jest ciepło, po prostu się rozszerza. Zimą w niskich temperaturach kurczy się i wówczas uderzenia są bardziej słyszalne.

Czytaj także:


shutterstock_papugi 1200.jpg
Jak papugi uczą się mówić?

Charakterystyczny dźwięk słychać jednak coraz rzadziej. - Prawa fizyki się nie zmieniły i stukot jest głośniejszy bądź cichszy w zależności od układu torowisk i temperatury na zewnątrz. Wciąż da się wysłyszeć, jednak nowoczesne tory mają o wiele mniejsze łączenia niż te sprzed lat, dlatego wydaje nam się, że jest od mniej wyrazisty - tłumaczył Hubert Bojarski. 


Koło pociągu z bliska/fot. Shutterstock.com/Cameris Koło pociągu z bliska/fot. Shutterstock.com/Cameris

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Sesja egzaminacyjna online. Jak to będzie wyglądało?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 23:30
W połowie czerwca na wielu uczelniach w Polsce rozpocznie się letnia sesja egzaminacyjna. Na części uniwersytetów odbędzie się ona zdalnie. Sprawdzamy co na to studenci i władze uczelni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kelner poszukiwany. Wszystkiemu winna pandemia

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 10:24
Kelnerzy przez całą pandemię nie mieli łatwo, wielu odeszło z zawodu i dzisiaj mówi się o tym, jak bardzo ich brakuje. W audycji sprawdzamy, dlaczego mimo niepewnej sytuacji niektórzy decydują się zostać w gastronomii. 
rozwiń zwiń