Kierunkowskazy w samochodzie - czy używasz ich poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 20:00
Jest to jeden z podstawowych elementów komunikacji na drodze. Bardzo ważny, jednak czasem niedoceniany i zapominany. Sprawdzamy jak powinno się poprawnie używać kierunkowskazów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com
monitoring kamera 1200 shutt.jpg
Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy?


Główną funkcją migaczy jest to, że dzięki nim możemy informować innych uczestników ruchu o naszych zamiarach, planach i manewrach na drodze. Sygnalizują to, co na naszej trasie zamierzamy zrobić. Ich użycie ma wpływ na bezpieczeństwo i płynność jazdy, jednak niestety nie wszyscy kierowcy korzystają z kierunkowskazów właściwie.


Posłuchaj
05:20 Czwórka/TOP Kierunkowskaz 04.11. 2021.mp3 Mariusz Michalak z portalu Motofakty.pl mówi jak poprawnie używać migaczy (TOP/Czwórka)

 

- Każdy na drodze, praktycznie codziennie spotyka takiego kierowcę, który ma raczej luźne podejście do stosowania kierunkowskazów - mówi Mariusz Michalak z portalu Motofakty.pl. - Jest wiele sytuacji, w których właściciele pojazdów nie używają ich w ogóle, lub niepoprawnie.

Zdarza się to w newralgicznych sytuacjach, takich jak manewr wyprzedzania. Jak mówi specjalista, wzorowo przeprowadzony manewr wyprzedzania powinien przebiegać wg schematu: włączamy lewy kierunkowskaz, zmieniamy pas ruchu, wyłączamy kierunkowskaz, wyprzedzamy dany pojazd, następnie włączamy kierunkowskaz i wracamy na właściwy pas ruchu.

 Czytaj także:


samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

- Wielu kierowców o tym często zapomina i ten manewr wykonują ze stale włączonym kierunkowskazem - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Może być to błędnie interpretowane przez innych kierowców, jako np. zamiar skrętu w lewo. Także powinniśmy bardzo ostrożnie zastanawiać się przed uruchamianiem kierunkowskazu podczas manewru.

Innym przypadkiem gdzie kierowcy niepoprawnie używają migaczy jest jazda na rondzie. Jak powinno to wyglądać prawidłowo? - Trzeba uwzględnić dwie rzeczy - mamy zmianę pasa ruchu oraz zmianę kierunku ruchu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia na rondach z kilkoma pasami ruchu i wtedy zwykle zmieniamy pas na prawy, natomiast kierunek ruchu zmieniamy wyłącznie podczas zjazdu z ronda - tłumaczy Mariusz Michalak. - Tu używamy kierunkowskazu prawego. Włączamy go w momencie mijania zjazdu poprzedzającego nasz zjazd.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 18.21

aw

Czytaj także

Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie? Co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 21:48
Rozmowa przez telefon, zamieszanie na parkingu albo po prostu zły dzień. To są sytuacje, które mogą doprowadzić do tego, że przypadkowo zatrzaśniemy kluczyki w naszym aucie. Sprawdzamy co wtedy robić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gaśnica samochodowa - czy wiesz, jak ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 21:48
Za brak gaśnicy w samochodzie można otrzymać nawet 500 zł mandatu. Informacje o pożarach aut pokazują jednak, jak mało skuteczna to broń w walce z ogniem, a część winy za taki stan rzeczy ponoszą sami kierowcy.
rozwiń zwiń