Kosmiczne górnictwo - nowa specjalność na AGH

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 08:27
Od kilku lat na polskich uczelniach pojawiają się nowe, ciekawe, a nawet dość egzotyczne kierunki studiów. Takim jest też kosmiczne górnictwo - nowa specjalizacja, którą otworzono na krakowskiej AGH. 
Pierwsze planety pozasłoneczne zostały odkryte przez polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana
Pierwsze planety pozasłoneczne zostały odkryte przez polskiego astronoma Aleksandra WolszczanaFoto: Dima Zel/ Shutterstock

Kosmiczne górnictwo otworowe to studia II stopnia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pomysłodawcy i organizatorzy specjalizacji twierdzą, że to kierunek unikalny w skali świata. 

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o turystycznych lotach w kosmos, mówi się o powrocie ludzi na Księżyc. Naukowcy myślą o wydobywaniu surowców na tym ciele niebieskim. Badacze debatują o eksploatacji asteroid, a na świecie powstają start-upy, które pracują nad odpowiednimi do tego technologiami.

- Budowa stałej bazy na Księżycu i jej utrzymanie wymusi korzystanie z lokalnych zasobów kosmicznych, a to już można nazwać górnictwem kosmicznym. Nad wykorzystaniem lokalnych surowców kosmicznych (ISRU) (In-Situ Resource Utilization) pracuje NASA, ESA, a także agencje kosmiczne z Chin, Indii, Rosji i innych krajów - podkreśla dr inż. Adam Jan Zwierzyński, adiunkt na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce. 

Wykładowcy AGH zwracają uwagę na dane, które mówią, że kosmiczne górnictwo i branże związane z eksploracją kosmosu z pewnością będą się rozwijać. Nowa specjalizacja krakowskiej uczelni ma być jednak kierunkiem, który przygotowuje swoich absolwentów i do kosmicznych misji, ale i do pracy dla przedsiębiorstw zajmujących się innymi obszarami technologii. 

O tym nowym kierunku porozmawiamy w "TOPie" tuż po 18. 

W pierwszej godzinie audycji wybierzemy się do Chin. Tam naukowcy stworzyli robota, który czyta ludziom w myślach, jest skuteczny w 96 procentach. Czy to rzeczywiście możliwe - sprawdzi Marta Zinkiewicz. 

W audycji Mateusz Kulik sprawdzi też Co nowego w apkach? 

Sprawdź także:

W programie także:

  • Serwis kulturalny
  • Serwis muzyczny 

***

Na audycję TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem zapraszamy w środę (04.05), po godz. 17.05. Program poprowadzi Jan Olejniczak

pj

Czytaj także

Loty w kosmos? "Jak wrócisz, będziesz nie z tej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 18:30
Po roku spędzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Scott Kelly wrócił na Ziemię. Okazuje się, że pobyt w przestworzach spowodował zaskakujące zmiany w jego organizmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - księżycowy pojazd Mieczysława Bekkera

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 15:00
- Na księżycu jest bardzo grząski piasek. Poruszanie się po nim jest doświadczeniem porównywalnym z jeżdżeniem rowerem po plaży - mówi Mateusz Borkowicz. - Dodatkowym utrudnieniem jest mniejsza grawitacja.
rozwiń zwiń