Powracają wymienialne baterie w smartfonach?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 10:03
Baterię w telefonie znów będzie można wyjąć i wymienić? Tego chce Unia Europejska. Nowe "prawo bateryjne" ma wejść w życie już w 2023 roku. - W praktyce zmiany będą postępować na przestrzeni kilku lat - mówi ekspert nowych technologii Kacper Cembrowski.
Wymienne baterie w smartfonach
Wymienne baterie w smartfonachFoto: Shutterstock.com/Antonio Guillem
Europejskie władze zajmą się nie tylko kwestią złączy USB typu C w smartfonach sprzedawanych na terenie UE. Trwają prace nad wprowadzeniem przepisów wymuszających na producentach wymienne baterie: mają one pochodzić z recyklingu, być łatwo wymienialne oraz mieć paszport. Tak zwane prawo bateryjne może zostać wprowadzone już na początku nadchodzącego roku. Skutki nowego rozporządzenia odczuć mają producenci i użytkownicy wszystkich sprzętów, które są zasilane z akumulatorów czy baterii - to m.in. smartfony, tablety i telefony komórkowe, ale także szczoteczki elektryczne, a nawet skutery.

Jednak - jak mówił Kacper Cembrowski, redaktor Antyweb.pl - w praktyce na razie nic się nie zmieni. - Bo nikt nie jest na to gotowy i nie można planować takiej zmiany na "za kilka dni". Żaden producent elektroniki użytkowej, który dotychczas miał szczelnie zamknięte baterie, nie da rady wprowadzić wymiennych baterii z dnia na dzień, czyli w przyszłym roku. 

Zdaniem Kuby Karpowicza, eksperta nowych technologii z "DailyWeb", dla konsumentów powrót do sprzętu na wymienne baterie oznacza "technologiczne cofnięcie się o kilka lat". - To oczywiście proces, który musi potrwać, a postanowienia Unii Europejskiej sukcesywnie się zmieniają, więc ostatecznie nie wiadomo, jak to wszystko się skończy. Może to być jednak "powrót do przeszłości" i telefonów z klapką - ocenił. Jak przekonywał, z powodu nowych obudów telefony mogą być także większe, cięższe i bardziej masywne. 

Posłuchaj
09:04 2022_12_28 17_05_07_PR4_TOP smartfony bateria.mp3 Będzie powrót do wymiennych baterii? (TOP/Czwórka) 

Sprawdź także:

Jedną z głównych przyczyn wprowadzenia nowych przepisów jest ekologia. - Chodzi o zwiększenie możliwości recyklingu - tłumaczył Kacper Cembrowski. Eksperci podkreślali, że baterie, które będziemy nabywać wraz z naszym sprzętem, będą zaopatrzone w specjalne kody QR, czyli swoiste "paszporty", dzięki którym będziemy mogli prześledzić dotychczasową drogę baterii i dowiedzieć się, co działo się z nią, zanim trafiła do naszych rąk. - Kolejną przyczyną jest przedłużenie żywotności baterii, które dziś padają w smartfonach jako pierwsze - mówił Kacper Cembrowski. - Przepisy mają dotyczyć oczywiście wyłącznie Europy, ale to byłoby zupełnie nieopłacalne, więc prawdopodobnie sięgną one skali globalnej - zaznaczył. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 17.16

kd/kor

Czytaj także

Czy wszystkie smartfony będą mieć takie same ładowarki?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:54
Parlament Europejski chce ujednolicenia ładowarek do urządzeń elektronicznych. Politycy przygotowują zmiany, na mocy których wszystkie urządzenia przenośne będzie można naładować ładowarką jednego typu.
rozwiń zwiń