USB C. Ustalono złącze ładowarek dla całej Unii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 12:00
USB C będzie tym złączem, które już niebawem będzie dominowało w sprzętach na terenie całej Unii Europejskiej. Europosłowie przegłosowali ustawę, zgodnie z którą producenci sprzętu elektronicznego będą musieli stosować tylko jedno gniazdo ładowania. To dobra wiadomość, ale nie dla wszystkich. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Ruslan Khismatov

Bardzo długo czekaliśmy na te regulacje. Pierwsze propozycje dotyczące ujednolicenia ładowarek pojawiły się już 6 lat temu, czyli ten proces trwał dość długo - mówi Andrzej Kozłowski z Fundacji Pułaskiego. - Projekty legislacyjne w Brukseli trwają długo, więc nie powinniśmy być bardzo zdziwieni - dodaje.

Od jesieni 2024 we wszystkich tabletach, smartfonach, aparatach fotograficznych znajdziemy jedno gniazdo i wszystkie ładowarki będą z nimi kompatybilne. Dziś złącze USB C jest najpopularniejszym w sprzętach typu telefony, myszki czy klawiatury. 

- Ujednolicenie standardu z perspektywy konsumenta jest pożądane. Wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, że zapomnieliśmy ładowarki na jakiś wyjazd i nie mogliśmy od nikogo pożyć, bo każde złącze było inne. Pożegnamy takie sytuacje - zauważa ekspert. 

Gość Mateusza Kulika podkreśla też, że Komisja Europejska, przygotowując projekt przepisów, podjęła również argument o redukcji elektrośmieci, oszczędności związanych z mniejszą liczbą ładowarek. Warto zaznaczyć, że przyjęty przez europarlamentarzystów projekt zakłada, że telefony będzie też można sprzedawać bez ładowarek. 


Posłuchaj
08:29 czwórka top 18.10.2022.mp3 Ustandaryzowanie złączy do małych urządzeń w UE to potrzebne rozwiązanie. Kogo ono nie cieszy? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

Trwają też prace nad podobnymi przepisami dotyczącymi ładowarek do laptopów, ich złącza też mają zostać ujednolicone. Szacuje się, że podobny przepis wejdzie w życie w 2026 roku. 

USB C nie cieszy giganta

Nowy unijny przepis z pewnością cieszy wielu konsumentów, jednak stwarza też problem amerykańskiemu gigantowi, firmie Apple. Ta firma od lat w swych produktach bazuje na złączu Lighting. - Teraz, jeśli firma Apple będzie chciała sprzedawać swoje produkty na terenie Unii Europejskiej to będzie musiała dostosować się do nowych regulacji w ciągu dwóch lat - zauważa gość Czwórki. - To przeprojektowanie telefonów Apple'a wiąże się z kosztami i pewnym wysiłkiem - dodaje.

Andrzej Kozłowski zwraca też uwagę, że przed amerykańskim gigantem stoi również decyzja czy złącze zmienić we wszystkich produktach, czy jedynie w tej partii, która produkowana jest na unijny rynek. 

- Nie wyobrażam sobie scenariusza, że Apple zrezygnuje z rynku europejskiego i wycofa się ze swymi produktami. Trzeba pamiętać, że ta firma dedykuje swoje produkty gronu klientów zamożnych, a rynek Unii Europejskiej jest nasycony takimi klientami - podkreśla. 

Pojawiają się głosy, że technologiczny gigant może całkowicie zrezygnować z gniazd do ładowania, a zwrócić się w stronę technologii bezprzewodowej, nad którą prace trwają od lat. Zdaniem Czwórkowego specjalisty jesień 2024 roku to to zbyt krótki termin by tego typu technologię wdrożyć na masową skalę. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Andrzej Kozłowski (Fundacja Pułaskiego)

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 18.13

pj

Czytaj także

Nowy smartfon? Zanim kupisz - zresetuj stary

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 13:50
Jak często wymieniamy smartfona i kiedy powinniśmy to robić? Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 9 na 10 osób uważa, że kupowanie najnowszego smartfona jest bez sensu. Sprawdzamy, co się zmieniło w podejściu do wymiany naszego urządzenia mobilnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna cyber-higiena. "Zrób to dla swojego zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 14:15
- Jednym ze sposobów na "odstawienie" smartfona jest zmiana kolorystyki wyświetlacza na czarno-białą. Wówczas nasz telefon przestanie być dla nas tak atrakcyjny - mówiła Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń