Technostres. Czym jest i jak uniknąć go w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 18:54
- Technostres to zjawisko oznaczające stan, w którym pracownik jest przez cały czas "pod telefonen i mailem" i czuje się obserwowany przez szefów - mówiła w rozmowie z Czwórką psycholog Katarzyna Kucewicz. 
Stres w pracyzdjęcie ilustracyjne
Stres w pracy/zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Technostres to zjawisko, na które uwagę zwrócił Parlament Europejski. Określa ono poczucie dyskomfortu pracownika, związane z wykorzystaniem technologii, czyli specjalistycznego oprogramowania i sztucznej inteligencji, do nadzoru jego pracy - zdalnego monitorowania postępów i wydajności w czasie rzeczywistym oraz śledzenia. - To uczucie przypomina presję, jaką czują uczniowie, gdy podczas pisania klasówki nauczyciele stają za ich plecami i zaglądają im przez ramię. Wówczas nawet ludzie, którzy są świetnie przygotowani, mogą mieć problem z właściwym rozwiązywaniem zadań, bo są spięci i zestresowani - mówiła psycholog Katarzyna Kucewicz.

Z badań przeprowadzonych m.in. przez platformę "ePsycholodzy" wynika, że 24 proc. Polaków otrzymuje maile od przełożonych po godzinach pracy, a ponad 85 proc. pracowników odpowiada na te wiadomości jeszcze tego samego dnia. Ponad połowa badanych przyznaje, że jeśli szybko nie zareagują na taką wiadomość - są ponaglani. 

Jak podkreślał psycholog Michał Murgrabia praca, którą wykonujemy zdalnie, może prowadzić do nadmiernego rozmycia granic między życiem zawodowym i prywatnym, ale to sprawa indywidualna. - Pracowaliśmy i odpoczywaliśmy w domu, więc całe nasze życie toczyło się właściwie w jednym pokoju - mówił ekspert. Najtrudniej rozgraniczyć obie te sfery życia ludziom młodym, czyli do 35. roku życia.

Posłuchaj
04:38 _PR4_AAC 2022_07_14-17-24-15.mp3 Czym jest technostres i jak go ograniczyć? (TOP/Czwórka) 

- Problem ten dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet. Doświadczają go z reguły ludzie młodzi, czyli aspirujący pracownicy, którzy prawdopodobnie nie założyli jeszcze rodziny, chcą zaprezentować się z jak najlepszej strony i sprostać wymaganiom szefów - podkreślał. - Często nawet nie zauważają, że jest już po godzinach pracy - mówił ekspert. 

Czytaj także:

Tymczasem, zdaniem Katarzyny Kucewicz, praca non-stop może prowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego. - To uciążliwy nawyk, a jego konsekwencją jest także frustracja, przez którą w sposób naturalny spada jakość naszej pracy - podkreślała ekspert.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak.

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 18.13

kd

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń