Jedziesz za granicę? O tym nie zapomnij, dla świętego spokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 21:28
Obowiązkowe wyposażenie auta podczas zagranicznych podróży to temat, który budzi wiele wątpliwości. W różnych krajach obowiązują różne przepisy, więc zanim ruszymy w drogę, warto się z nimi zapoznać. 
Wyposażenie obowiązkowe samochodu określane jest szczegółowo przez prawodawstwo poszczególnych krajów. Nadrzędne są jednak w tym przypadku zapisy konwencji wiedeńskiej, którą podpisało wiele państw europejskich oraz niektóre kraje Azji, Ameryki Południowej i Afryki.
Wyposażenie obowiązkowe samochodu określane jest szczegółowo przez prawodawstwo poszczególnych krajów. Nadrzędne są jednak w tym przypadku zapisy konwencji wiedeńskiej, którą podpisało wiele państw europejskich oraz niektóre kraje Azji, Ameryki Południowej i Afryki.Foto: Shutterstock.com

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to nie wszystko

- Zgodnie z polskimi przepisami zarejestrowany w kraju samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. - Taki zestaw jest bardzo rzadki w Europie - tłumaczy Tomasz Budzik z Wirtualnej Polski. - Z reguły niezbędne są także zestaw do pierwszej pomocy, czyli popularna apteczka, oraz kamizelka odblaskowa.

Czy za brak odpowiedniego wyposażenia zapłacimy mandat?

W innym kraju unijnym brak obowiązkowego wyposażenia samochodu nie powinien skutkować mandatem. - Wszystkie kraje należące do UE podpisały porozumienia dotyczące ruchu drogowego. W związku z tym każde z tych państw może wymagać od przyjezdnego kierowcy tylko takiego wyposażenia, jakie obowiązuje w miejscu rejestracji pojazdu - zaznacza ekspert. - Oznacza to, że jeśli pojedziemy z Polski autem zarejestrowanym w naszym kraju do Niemiec, Francji czy Chorwacji, to tamtejsza policja może wymagać od nas tylko gaśnicy i trójkąta.

Zapasowe żarówki i odblaskowa kamizelka

Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. - Dla świętego spokoju, żeby nie kłócić się z patrolem drogowym, lepiej te elementy sprawdzić i odpowiednio przygotować się do podróży - przekonuje wcześniej Mateusz Lubczański z Autokult.pl. Lista obowiązkowego wyposażenia jest odmienna w różnych krajach. Wszystko zależy od tego, przez jakie państwo będziemy podróżować. Czesi wymagają kompletu bezpieczników i zapasowych żarówek, w Hiszpanii jest obowiązek wożenia dwóch trójkątów ostrzegawczych.

Posłuchaj
07:40 CZWÓRKA TOP - samochod 11.08.2022.mp3 Obowiązkowe wyposażenie samochodu w podróży zagranicznej - co musisz wiedzieć? (TOP/Czwórka)

- Warto zabrać też kamizelkę odblaskową, która może przydać się i na trasach szybkiego ruchu, i na bocznych drogach. Kiedy zdarzy nam się awaria i będziemy chcieli wysiąść z pojazdu, policjanci mogą jej od nas wymagać, a w razie braku - nałożyć mandat - mówi Tomasz Budzik.

Zobacz także:

Kierowco, pamiętaj o dokumentach

Nie zapominajmy także o niezbędnej dokumentacji do naszego auta. I choć w Polsce od dwóch lat kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia, bo dostęp do tych danych ma policja. Ale nie za granicą. Warto też zwrócić uwagę na pewne elementy, których do innych państw nie warto zabierać. - W krajach niemieckojęzycznych, zwłaszcza na południu, bardzo restrykcyjne podchodzi się do kwestii kamerek samochodowych. Za umieszczenie przedmiotów na przedniej szybie obowiązują bardzo wysokie mandaty - ostrzega Mateusz Lubczański.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Za wolno nie wolno - spokojna jazda może zaszkodzić kondycji naszego auta

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 23:15
Nie zawsze tylko dynamiczna i szybka jazda może negatywnie wpływać na nasz samochód. Sprawdzamy, w jaki sposób spokojny styl prowadzenia auta może być dla niego niekorzystny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierunkowskazy w samochodzie - czy używasz ich poprawnie?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 20:00
Jest to jeden z podstawowych elementów komunikacji na drodze. Bardzo ważny, jednak czasem niedoceniany i zapominany. Sprawdzamy jak powinno się poprawnie używać kierunkowskazów.
rozwiń zwiń