Wirtualne mistrzostwa. Digital Motosport na pięciu kontynentach

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 12:48
Wyścigi, spotkania z mistrzami kierownicy i sportowe emocje. Trwa najnowszy cykl mistrzostw Polski Digital Motosport. To pierwsze wirtualne, licencjonowane mistrzostwa w motosporcie. 
Szacuje się, że wirtualne wyścigi samochodowe to najdroższy z e-sportów
Szacuje się, że wirtualne wyścigi samochodowe to najdroższy z e-sportówFoto: rkl_foto/Shutterstock

Gdy mówimy o wyścigach i szybkich samochodach, podkreślamy, że trzeba to robić w kontrolowanych warunkach, czyli najlepiej na torach wyścigowych. Tu od razu pojawia się kolejny aspekt motosportu - finanse. Bez dobrego budżetu możemy o takim ściganiu jedynie pomarzyć, albo zrobić to wirtualnie i wciąż profesjonalnie

Wielu zawodników decyduje się na wystartowanie w Mistrzostwach Polski Digital Motosport. - Na ten moment to jedyne oficjalne mistrzostwa Polski. Organizujemy je wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym - opowiada Radosław Turek z Ragnar Simulator, współorganizator mistrzostw. - Dziś to jedyna wirtualna impreza w kalendarzu Polskiego Związku Motorowego, za którą zawodnicy otrzymują tytuły mistrzowskie, są zapraszani na uroczystą galę - dodaje. 

Wirtualne ściganie niewiele różni się od jazdy sportowym samochodem na torze. Podkreśla to też udział kierowców rajdowych w rozgrywkach wirtualnych. - Łączników między tymi dwoma światami jest bardzo dużo - podkreśla gość Czwórki. - Aby kierować autem w wirtualu, potrzebujemy kierownicy, to nie jest gra na padzie czy klawiaturze. Nasi kierowcy uczą się tych samych nawyków, tego samego zachowania, co w aucie w realu. Fizyka jazdy w dzisiejszych grach, w symulacjach jest bardzo zaawansowana, można śmiało powiedzieć, że kierowcy z realu wykorzystują symulatory do swoich treningów. Chętnie korzystają z tego, gdy jadą na tor, którego nie znają, poznają go wirtualnie - dodaje


Posłuchaj
09:42 czwórka top 12.09.2022 17.14.mp3 Mistrzostwach Polski Digital Motosport - wirtualne zawody na pięciu kontynentach (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Dziś już wiemy, że Polacy na wirtualnej scenie motosportu są bardzo mocni. - Wśród naszych zawodników mamy dwukrotnego mistrza Polski Dominika Blajera. On bardzo dobrze sobie radzi na międzynarodowej arenie. Ściga się z nami Mateusz Tyszkiewicz z tego samego zespołu, mamy też Nikodema Wierzbickiego, który ściga się w realnym pucharze Mazdy. Ta scena już jest bardzo mocna - podkreśla organizator mistrzostw. - Czy nasi zawodnicy przeskoczą kiedyś do zawodów w realu, to trudne pytanie. By ścigać się na prawdziwych torach, niezbędny jest odpowiedni budżet - dodaje. 

Pierwsze kroki w wirtualnym motosporcie

Jeśli chcemy postawić pierwsze kroki w wirtualnym motosporcie, powinniśmy zacząć od wyboru tytułu, w którym chcemy pojeździć. - Następnie logujemy się do platformy, wchodzimy na serwer, wybieramy wyścigi i dołączamy do rozgrywki - opowiada gość Czwórki. - Możemy zacząć na klawiaturze czy padzie, ale to się nie nadaje za bardzo. Dziś niezbędna jest kierownica, później możemy zainwestować w skrzynię biegów, pedały. Na start możemy kupić sprzęt klasy marketowej, a później wymieniać go na ten o wyższych parametrach - dodaje. 

Kolejne kroki to inwestycje w odpowiedni fotel, budowa kokpitu, monitor wymieniamy na trzy monitory. - Mówimy o e-sporcie, co ma być tańszą alternatywą realnego ścigania, jednak motosport w e-sporcie to chyba najdroższa dyscyplina - dodaje ekspert. 

Mistrzostwa na pięciu kontynentach

Pierwszy wyścig Mistrzostw Polski Digital Motosport już za nami. Kierowcy wystartowali na realnym niemieckim torze, który zeskanowany laserowo został przeniesiony do wirtualu. - W tym roku ścigamy się na pięciu kontynentach. Za nami Niemcy. Przed nami Stany, Brazylia, Australia i Austria - wymienia organizator. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: Radosław Turek (Ragnar Simulator, organizator Mistrzostw Polski Digital Motorsport)

Data emisji: 12.09.2022

Godzina emisji: 17.14

pj

Czytaj także

Patryk Krutyj i świat wyścigów wirtualnych. Formuła 1 eSports Series

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 17:30
Patryk Krutyj jest zawodowym kierowcą simracingowym. Jako jedyny Polak w historii miał szansę ścigać się dla fabrycznego teamu Mercedesa przy Formule 1. Opowiada nam o swojej drodze do wirtualnej królowej motorsportu, a także zdradza jak rozpocząć swoją przygodę z wirtualnym ściganiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat e-sportu na pomoc Ukrainie. Sprzedaż usług zablokowana w Rosji, gracze usunięci

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 09:02
Nikt nie jest obojętny na los Ukraińców. Wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów płynie także ze świata e-sportu. To pomoc finansowa, ale też oferty stypendiów, na nowy start. 
rozwiń zwiń