Nowy taryfikator - wyższe kary

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 22:15
17 września 2022 wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych. Sprawdzamy, co to oznacza dla kierowców.
Od 17 września funkcjonuje nowy taryfikator
Od 17 września funkcjonuje nowy taryfikatorFoto: shutterstock

Od 17 września funkcjonuje nowy taryfikator, który zakłada między innymi dużo więcej punktów karnych za najgroźniejsze wykroczenia drogowe.

Dotychczasowy limit punktów karnych pozostał bez zmian. Dla kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty, dla młodych kierowców, którzy mają uprawnienia poniżej roku, limit wynosi 20 punktów.


Więcej punktów za wykroczenie

Jeszcze do niedawna za jedno wykroczenie mogliśmy otrzymać maksymalnie 10 pkt karnych, według nowego taryfikatora teraz możemy otrzymać ich nawet 15. Co prawda limit punktów nie uległ zmianie, ale zmienił się sposób w jaki te punkty będą naliczane i redukowane.

- Punkty karne będą nakładane w zakresie od 1 do 15. Jeżeli chodzi o ich kasowanie, to nie będą usuwane jak dotychczas po roku - mówi Mariusz Michalak z Motofakty.pl. - Punkty zgodnie z nowymi regulacjami będą usuwane z ewidencji po dwóch latach od opłacenia mandatu czy uprawomocnienia wyroku. To jest zasadnicza zmiana.


Koniec z kursami 

Nowy taryfikator karny zakłada także koniec z kursem redukującym punkty. To, co zostaje nam przypisane redukuje się dopiero po dwóch latach i nie ma żadnego sposobu, żeby ilość punktów karnych zredukować wcześniej. Zwiększona została także liczba punktów karnych za najgroźniejsze wykroczenia drogowe m.in. za nadmierną prędkość czy wyprzedzanie w miejscach dla pieszych. Kierowcy jednorazowo mogą teraz otrzymać nawet 15 punktów karnych.

- Taką ilość punktów będzie można ukarać kierowcę za spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym czy sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wypadku w ruchu - zaznacza rozmówca Mateusza Kulika. - Ale także za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, czy prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środków odurzających.


Większe kary za przekroczenie prędkości

Zmienia się także taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości. Katalog jest bardzo bogaty i obszerny. - Między innymi 15 oczek można będzie przypisać do konta gdy przekroczymy dopuszczalną prędkość o więcej niż 70 km na godzinę - tłumaczy specjalista. - Także w przypadku niestosowania się do znaków o zakazie wyprzedzania. Zwiększyła się również liczba punktów przy zwiększaniu niedozwolonej szybkości. I tak przekraczając prędkość od 16 do 20 kilometrów - kierowca otrzyma po nowych zasadach 3 punkty karne. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 - kierowca otrzyma 9 punktów.


Posłuchaj
06:46 Czwórka/TOP- nowy taryfikator - 22.09.2022.mp3 O nowym taryfikatorze punktów karnych opowiada Mariusz Michalak z Motofakty.pl (TOP/Czwórka)

 

Recydywa karana

W nowych przepisach wprowadzono zasadę tzw. recydywy, która polega na tym, że za niektóre wykroczenia kierowca zapłaci podwójną stawkę mandatu, jeśli podobne miało miejsce w przeszłości. - Jeśli przekroczymy popularną 50 -tkę, po raz kolejny, to będzie to kara 1500 zł razy dwa, czyli kara w wysokości trzech tysięcy złotych - szybko liczy Mariusz Michalak.

Zasada recydywy odnosi się do złamania tego samego przepisu w ciągu dwóch lat. Ma także zastosowanie w przypadku nieustąpienia miejsca pieszemu, ale także m.in. za naruszenie zakazu jazdy po chodniku czy wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych.


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 17.14

aw

Czytaj także

Rejestrator jazdy, czyli policjant-amator

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 05:00
Polscy kierowcy w 2021 roku wysłali na policyjne skrzynki rekordową liczbę filmów z wykroczeniami popełnionymi przez innych zmotoryzowanych. Co dzieje się z nagraniami? Jak funkcjonariusze docierają do nagranych piratów drogowych? Czy przesyłający nagranie także może otrzymać mandat? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najczęstsze wykroczenia kierowców zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 17:00
Zdecydowanej większości z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu dostać mandat. Czy wykroczenia wśród zawodowców to codzienność, czy wyjątek od reguły? Jakie błędy najczęściej popełniają?
rozwiń zwiń