Odmładzanie bez skalpela. Co wymyśliło studio Disneya?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:40
Odmładzanie oraz postarzanie aktorów to jeden z chwytów producentów filmowych, który ma przyciągnąć widzów do kin. Najlepszym dowodem są sukcesy takich produkcji jak "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".
Face Re-Aging Network to system, który błyskawicznie postarza i odmładza aktorów
Face Re-Aging Network to system, który błyskawicznie postarza i odmładza aktorówFoto: Shutterstock/metamorworks

Podróże w czasie Brada Pitta

Kiedy reżyser David Fincher zobaczył gotowy scenopis filmu o Benjaminie Buttonie, sądził, że do odtworzenia głównej roli potrzebnych będzie pięciu czy sześciu aktorów. Ponieważ jednak Brad Pitt nie wyraził na to zgody, specjaliści od charakteryzacji i efektów specjalnych rozpoczęli pracę nad odmładzaniem i postarzaniem aktora. Z pomocą przyszła im technologia - m.in. programy określane mianem computer-generated imagery. Film trafił na ekrany kin w 2008 roku i zdobył trzy Oscary, w tym za najlepszą charakteryzację i efekty specjalne. 

FRAN - co to jest?

Niestety cały proces takiego odmładzania czy postarzania postaci był niezwykle czasochłonny i drogi. Teraz ma się to zmienić, a wszystko dzięki technologii opracowanej przez studio Disneya. Badacze Disney Research Studios opracowali system o nazwie Face Re-Aging Network, który błyskawicznie postarza i odmładza aktorów. Jak tłumaczą jego twórcy, narzędzie oparte jest na rozwiązaniach wykorzystujących sieć neuronową, która trenowana była z użyciem ogromnej bazy zdjęć sztucznie wygenerowanych twarzy w różnym wieku. - Algorytm w kilka sekund analizuje każdy kadr filmu i indywidualnie dobiera zmarszczki dla każdej osoby - tłumaczy dziennikarka Czwórki Martyna Ogonek. - Badacze mają nadzieję, że dzięki temu już wkrótce w postprodukcji zbędne stanie się wykorzystywane do tej pory skanowanie 3D, cyfrowy retusz czy równie droga i czasochłonna charakteryzacja.

Production Ready Face Re Aging for Visual Effects |DisneyResearchHub

"Irlandczyk" vs "Indiana Jones"

- W wywiadach gwiazdy często opowiadają o tym, jak dużo czasu spędzały na fotelach u speców od charakteryzacji. Okazuje się, że będzie można tego uniknąć - mówi Łukasz Muszyński. To dobra wiadomość dla świata filmu, w którym ostatnio rośnie zapotrzebowanie na tego typu efekty. - Do tej pory, kiedy obserwowaliśmy pracę komputerów w filmach, to zazwyczaj dotyczyła ona odmładzania aktorów, a najbardziej osławionym przykładem takiego odmładzania był "Irlandczyk" i słynna scena z Robertem De Niro, który wyglądem cofnął się w czasie i przypominał trochę postać z gabinetu figur woskowych.  

Zobacz także:

Posłuchaj
03:46 CZWÓRKA TOP - odmladzanie 03.01.2023.mp3 FRAN - nowy system Disneya do odmładzania i postarzania aktorów (TOP/Czwórka)

Za pomocą nowego systemu FRAN Disney odmładza aktorów we własnych produkcjach. - W najnowszym zwiastunie "Indiana Jonesa" mamy 80-letniego Harrisona Forda, który został odmłodzony o 40 lat i rzeczywiście wygląda to nieźle - przyznaje gość Czwórki. - Przez lata mieliśmy problem z tzw. "doliną niesamowitości". Oglądaliśmy efekty pracy speców od efektów specjalnych i mieliśmy poczucie, że coś jest nie tak. Że obcujemy z komputerowym tworem. Teraz to wygląda znacznie lepiej.

Indiana Jones and the Dial of Destiny | Official Trailer | Lucasfilm

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 3.01.2023

Godzina emisji: 18.10

kul/kor

Czytaj także

Samiec alfa w kosmosie. Jaki jest nowy "Buzz Astral"?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 19:20
- Nadal ma błysk w oku i hollywoodzki uśmiech, ale to już nie ten typ z "Toy Story" – śmieje się krytyk Łukasz Muszyński. - W nowej odsłonie przygód Buzz Astral pręży muskuły, mówi o honorze. Ale ma być "prawdziwszą" wersją siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mocna premiera na koniec roku. A co przyniesie kino 2023?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 14:44
Świat kina na koniec 2022 roku przygotował dla widzów mocną premierę. Zdaniem Łukasza Muszyńskiego, "Fabelmanowie" to jeden z trzech najlepszych obrazów odchodzącego roku. 
rozwiń zwiń