Dlaczego sięgamy po porady medyczne do internetu?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 15:34
- Eksperci w internecie uzupełniają informacje, które już posiadają pacjenci. To dodatkowa forma zdobywania wiedzy - podkreślali lekarz Łukasz "Doktorek radzi" Durajski i Iwona Kubicz, ekspert rynku medycznego.
Łukasz Durajski i Iwona Kubicz
Łukasz Durajski i Iwona KubiczFoto: Czwórka

- Jeśli czegoś nie ma w social mediach to mówi się, że to nie istnieje. To właśnie w sieci młodzi ludzie poszukują nowych treści - zaznaczała Iwona Kubicz, ekspert rynku medycznego w Polsce. Jak tłumaczył Łukasz Durajski, prowadzący kanał internetowy "Doktorek radzi", sieć daje możliwość znajdowania dodatkowej wiedzy osobom, które jej poszukują. - To forma edukacji, jesteśmy przeciwwagą dla pseudomedycyny - podkreślał. Jak tłumaczył, to, co publikują lekarze w internecie, musi być zgodne z ich aktualnym stanem wiedzy. - Jestem rozliczany z tego, co mówię. Lekarz powinien przekazywać rzetelne informacje. Nawet jako influencerzy nie możemy reklamować produktów, bo zabrania nam tego prawo. Musimy dzielić się prawdziwą wiedzą - podkreślał gość Czwórki.

Pacjenci najczęściej pytają w internecie o swój stan zdrowia i o to, czy jest konieczność, by udali się do gabinetu lekarza. - W naszych publikacjach najczęściej więc skupiamy się na podstawach, informacjach ogólnych, które dotyczą większej liczby ludzi - mówił Łukasz Durajski. 

Posłuchaj
13:10 czwórka raport_PR4_AAC 2023_01_26-17-12-14.mp3 Lekarze w internecie - co znajdziemy w ich publikacjach (TOP/Czwórka) 

Sprawdź także:

- Pierwotnie medycyna w internecie była skierowana do mam i stanowiła domenę "informacji parentingowej". Dziś lekarze mówią nie tylko do pacjentów, ale i do innych lekarzy, dzielą się wiedzą i nowymi trendami - wyliczała Iwona Kubicz. - Social media przyspieszają budowanie świadomości, także na temat rzadkich chorób. Dzięki wymianie wiedzy między pacjentami możliwa jest szybsza i bardziej sprawna diagnostyka - podkreślała gość Czwórki. - Rola lekarzy w sieci, w rosnącej świadomości społecznej, jest ogromna. Tematy, które dotychczas stanowiły tabu, jak okresowe badania kobiet i mężczyzn, powoli stają się coraz bardziej popularne. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak

Goście: Iwona Kubicz, Łukasz "Doktorek radzi" Durajski

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 17.12

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transplantacja ratuje życie. Twoja zgoda jest ważna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 09:00
57 lat temu w klinice Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu nerki. Z tego powodu 26 stycznia to Dzień Transplantacji. Przypominamy, co zrobić jeszcze dziś, by pomóc potrzebującym nowych narządów czy szpiku. 
rozwiń zwiń