Zalety i wady gamingu. Czy e-sport to także zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 21:17
- Gaming to aktywność niezwykle popularna wśród młodych ludzi, tego trendu już nie zatrzymamy. Gry mogą rozwijać, poprawiać koncentrację, dają poczucie wspólnoty, uczą kompetencji miękkich, ale także działania pod presją czasu - zaznaczali eksperci branży gamingowej Łukasz Łopuszyński i  Wojciech Janek.
Szacuje się, że wirtualne wyścigi samochodowe to najdroższy z e-sportów
Szacuje się, że wirtualne wyścigi samochodowe to najdroższy z e-sportówFoto: rkl_foto/Shutterstock

- Gaming jest po prostu interesujący dla młodzieży. Są badania według których ludzie, którzy dziś wciąż się uczą, w przyszłości będą pracować w zawodach, jakich jeszcze nie ma. Być może część z nich będzie e-sportowcami - mówił Wojciech Janek, zastępca dyrektora programu Gov Tech Polska. - Chcemy pokazać, że gry mogą być jednym ze sposobów na naukę określonych wartości. Gry mogą udowadniać, że warto współpracować, w drużynie można mieć różne funkcje i sprawdzać się w nich - zaznaczał gość Czwórki. 

Jak zaznaczali goście Czwórki - grają wszyscy, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia. - Często grupy społeczne graczy mają swoje kodeksy, czyli na przykład założenie, że działamy fair i nie oszukujemy, są też gry, które uczą konkretnych kompetencji, czyli m.in. prowadzenia biznesu. Granie buduje także poczucie wspólnoty z innymi ludźmi, a to ważny element naszego życia - zaznaczał Wojciech Janek. Jak tłumaczył Łukasz Łopuszyński, country menager w Acer Poland, to trend, którego już nie da się zatrzymać. - Miliony ludzi na świecie widzą w grach coś więcej niż tylko siedzenie przed komputerem. Nie mówimy, że gry to antidotum na wszystko, bo ważne jest, by wszystko robić z głową. Jednak większość gier czegoś uczy, choćby pracy pod presją czasu, umiejętności dyskusji i negocjacji - mówił ekspert. 

Posłuchaj
16:24 gaming_PR4_AAC 2023_05_10-17-12-29.mp3 Zalety gamingu. Jakie kompetencje rozwija e-sport? (TOP/Czwórka) 

Zdaniem ekspertów, obok e-sportu warto zadbać także o udział tradycyjnego sportu w naszym życiu. - To kwestia rodziców, którzy powinni zadbać o to, by dzieci nie siedziały wyłącznie przed komputerem. Jest dużo materiałów w sieci - podkreślał Łukasz Łopuszyński. 

Trwają międzyszkolne rozgrywki e-sportowe Predator Games 2023. - Mamy szesnaście tysięcy dzieciaków, które uczestniczą w tym wydarzeniu, to namacalny dowód na popularność e-sportu w naszym kraju, zaangażowanie uczniów w tą dyscypliną sportową. Myślę, że wiele dyscyplin tradycyjnego sportu miałoby problem, by zgromadzić takie audytorium - zaznaczali goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Łukasz Łopuszyński (country menager w Acer Poland), Wojciech Janek (zastępca dyrektora programu Gov Tech Polska)

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 17.10

kd

Czytaj także

Zawody Predator Games 2023. "Chcemy odczarować gaming"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 18:05
Ponad 16 tysięcy uczniów z całej Polski weźmie udział w Międzyszkolnych Rozgrywkach Gamingowych Predator Games 2023. - Chcemy zbudować most między dziećmi, ich rodzicami i szkołą. Ważne jest dla nas to, by z gamingu uczynić temat, o którym się rozmawia, i który na co dzień funkcjonuje w domach - podkreślał współorganizator wydarzenia Jeremi Rybak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy sezon w BikePark Kazoora

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 09:48
Wystartował sezon dla riderów na Górce Kazoorce w Warszawie. - Staramy się, by to miejsce było dostępne dla każdego i oferowało przeszkody dla osób na każdym poziomie umiejętności. Mamy dropy, sporo band, każdy powinien znaleźć coś dla siebie - mówił Piotr Krajewski, rider i instruktor kolarstwa grawitacyjnego.
rozwiń zwiń