Sztuczna inteligencja w medycynie - jak jest wykorzystywana?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 14:59
Sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nowe obszary życia. Od jakiegoś czasu jest także wykorzystywana w medycynie - także w Polsce. 
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynie
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynieFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

- To dzieje się tu i teraz i nie jest to odległa przyszłość. Pacjent musi się teraz liczyć z tym, że wynik badania obrazowego był tworzony przy wsparciu sztucznej inteligencji - mówi Ligia Kornowska dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali oraz liderka Koalicji AI w zdrowiu. - Rozwiązania w oparciu o nowe technologie w naszym kraju są już stosowane od jakiegoś czasu. 

Związki sztucznej inteligencji z medycyną

Wpływy sztucznej inteligencji można znaleźć w różnych specjalizacjach medycznych m.in. radiologii i kardiologii. Najczęściej wykorzystywane są w opisach badania obrazowego. - Pragnę jednak uspokoić, że to nie sztuczna inteligencja wystawia diagnozę, tylko lekarz, który może być przez nią wspierany - opowiada gość Czwórki. - Dzięki temu wsparciu wynik możemy otrzymać wcześniej.

Algorytm uczy się na podstawie setek zdjęć, które analizuje i dzięki którym udaje się je opisywać. - Na tej podstawie sztuczna inteligencja wyciąga wnioski, które są poparte wiedzą lekarzy, którzy wystawiają ostateczną opinię - wyjaśnia specjalistka. - W USA np. algorytm prowadzi diagnostykę dna oka i ocenia, czy jest retinopatia cukrzycowa czy nie. Jednak to lekarz musi postawić diagnozę i to jest uregulowane prawne. Tak jest w większości krajów europejskich.

Sztuczna inteligencja wspiera także medyków przy analizie badań laboratoryjnych. - Nie należy się martwić, że algorytm zastąpi lekarzy. Wsparcia sztucznej inteligencji możemy się spodziewać w pewnych obszarach, jednak żeby postawić diagnozę i dać wytyczne co do postępowania medycznego, potrzebnych jest zbyt wiele zmiennych - tłumaczy gość audycji. - Lekarz nie tylko diagnozuje i wspiera pacjenta, ale także z nim decyduje o dalszym procesie leczenia.

"Biała księga"

Powstała już biała księga IA w praktyce klinicznej, która określa zasady wdrażania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. - Sztuczna inteligencja to narzędzie jak każde inne, np. jak tomografia komputerowa, USG czy inne narzędzia medyczne - mówi rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Nie powinniśmy myśleć o IA jako o czymś, co zmieni sposób postępowania diagnostycznego. To nie jest samodzielny byt, który zawłaszczy ochronę zdrowia. W "Białej księdze" możemy znaleźć wiele pytań i odpowiedzi, jak wdrażać sztuczną inteligencję.


Posłuchaj
16:19 Czwórka/Świat 3.0 - SI w medycynie 13.11.2022.mp3 Ligia Kornowska z Polskiej Federacji Szpitali opowiada o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w medycynie (Świat 3.0/Czwórka)

 

Pacjent powinien wiedzieć, że sztuczna inteligencja bierze udział w diagnostyce, i wyrazić na to zgodę. - Musimy jednak przyzwyczajać się do wizji, że sztuczna inteligencja coraz częściej będzie wspierała ekspertów w podejmowanych przez nich decyzjach - dodaje Ligia Kornowska.


***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Ligia Kornowska (dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka AI w zdrowiu)

Data emisji: 13.11.2022

Godzina emisji: 13.15

aw/kor

Czytaj także

Inżynieria dotyku. Czym jest haptyka?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:00
Internet zmysłów - wiele wskazuje, że to właśnie w tym kierunku zmierzają nowe technologie. Dużą rolę w tym procesie może odegrać haptyka, czyli możliwość przesyłania dotyku przez sieć i personalizacja tego odczucia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja jak optometrysta. Czy smartfon zbada wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:50
Polacy stworzyli algorytm, który pozwoli zbadać wzrok za pomocą smartfona. To pierwszy taki projekt na świecie, który ma szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie korzysta się z telefonów komórkowych.  
rozwiń zwiń