Marta Zalewska: mam tyle pomysłów, że mogłabym nagrywać płytę co miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 11:00
Cztery lata temu Marta Zalewska zwyciężyła w konkursie Czwórki i wydała debiutancką płytę. Dziś na koncie ma dwa krążki, występy na wielu festiwalowych scenach, a w planach kolejny album. - Gdyby było to możliwe, mogłabym nagrywać nawet 10 płyt rocznie - śmieje się artystka.
Marta Zalewska w Czwórce.
Marta Zalewska w Czwórce.Foto: Czwórka/Kamil Jaieński

Muzyczne wycieczki do lat 60.

- Uciekałam ze szkoły, żeby grać na basie, zamiast ćwiczyć na konkursy smyczkowe. Wtedy pojawił się kontrabas. Dzięki niemu udało mi się połączyć muzykę klasyczną z basowym brzmieniem, które kocham - opowiadała w wywiadzie tuż po wygraniu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". I tak jak wtedy, tak i teraz Marta Zalewska przyznaje, że nadal fascynuje się latami 60. XX wieku i słucha ulubionych artystów epoki dzieci kwiatów - ale nie tylko.

Co łączy Adama Mickiewicza z rock'n'rollem?

W tym roku artystka przygotowała cykl koncertów "Ballady i romanse", podczas którego gra utwory skomponowane do wierszy Adama Mickiewicza. Z tym projektem wystąpiła m.in. w Wilnie. Na scenie towarzyszyli jej wykonawcy z Litwy, Ukrainy i Białorusi. - Skomponowałam w swoim rock’n’rollowym i trochę folkowym duchu materiał do utworów Mickiewicza, bo od dawna chodziła za mną myśl, żeby połączyć wysoką poezję, która ma już setki lat, z muzyką współczesną - tłumaczy Marta Zalewska. - Cztery premierowe utwory zagraliśmy na Scenie Alternatywnej podczas tegorocznego festiwalu w Opolu, całość zaprezentowaliśmy w Wilnie. To było ogromne przeżycie: Wilno, w którym narodził się romantyzm, wielka scena tylko dla nas i idea koncertu, że muzyka jest bezprzemocowym orężem w walce o pokój. Że dzięki niej możemy się jednoczyć - mówi. Artystka nie wyklucza też, że "Ballady i romance" będzie można usłyszeć także w Polsce i że materiał ukaże się w formie płyty długogrającej.

Marta Zalewska - Więcej | Czwórka

Dżamble na nowo


Wiosną tego roku ukazała się koncertowa płyta artystki "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" wydana w 50. rocznicę premiery albumu "Wołanie o słońce nad światem" Dżambli - jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Krążek był rejestracja występu, który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Marcie Zalewskiej towarzyszyła jazzrockowa supergrupa, składająca się ze znakomitych muzyków młodego pokolenia. - Mam to szczęście, że zawsze mam ze sobą i za sobą fantastycznych artystów. Bo takie też było moje marzenie, żeby mieć duży koncertowy skład - przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego.

Marta Zalewska Orchestra - Wymyśliłem Ciebie | Agencja Muzyczna Polskiego Radia 

Zobacz:

Jaka będzie druga solowa płyta Marty Zalewskiej?

Marta Zalewska pracuje też nad drugą solową płytą, która - jak mówi - ujednolici wszystko to, co do tej pory zrobiła w muzyce. - To będą piosenki, a nie suity rocka progresywnego, ale - w odróżnieniu od pierwszego krążka - będzie więcej miejsca na improwizację. Nagrywam je z moim zespołem i myślę, że bardziej odważnie sięgam po różne wpływy. Cały czas jednak mieszczę się w formacie rock'n'rollowych piosenek - dodaje artystka Czwórki. Zanim jednak nowy album ujrzy światło dzienne, Martę Zalewską będzie można usłyszeć na koncertach w Polsce. Najbliższy odbędzie się 28 sierpnia w Warszawie na Saskiej Kępie w Promie Kultury.

Posłuchaj
15:14 CZWÓRKA Bedzie glosno - marta zalewska 19.08.2022.mp3 Marta Zalewska - jak zmieniło się jej życie po wygranej w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"? (Będzie głosno/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Marta Zalewska (wokalistka, kompozytorka, instrumentalistka)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 19.15

kul

Czytaj także

"Rzeczy ostatnie". Polskie Znaki interpretują ludowe pieśni żałobne

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 18:20
Polskie Znaki ratują pamięć polskich pieśni ludowych. - "Rzeczy ostatnie" to płyta, która, balansując na granicy tradycji i nowoczesności, opowiada o śmierci i przemijaniu - mówią Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny i Janusz Zdunek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igo, nowy singiel i akcja "Hejt może zabić"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 15:35
- Chciałem by ten kawałek "To też o Tobie" był o czymś - mówi Igo o swoim najnowszym singlu. - Pomyślałem, żeby poruszyć jakiś problem i problem hejtu taki jest. Dotyka nas wszystkich na całym świecie bez wyjątku - dodaje i rozpoczyna akcję "Hejt może zabić".
rozwiń zwiń