Stroje zmieniają się wraz z polityką

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 20:32
I tak też było w dwudziestoleciu międzywojennym. Do mody kobiecej oraz męskiej tego okresu wróciliśmy dzięki Ewie Łukasik i Marcie Mireckiej z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.
Audio
  • Jak ubierano się w dwudziestoleciu międzywojennym? (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
Ubrane w stroje z lat 10. i 20. XX wieku, Ewa Łukasik i Marta Mirecka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz w Czwórkowym studiu
Ubrane w stroje z lat 10. i 20. XX wieku, Ewa Łukasik i Marta Mirecka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz w Czwórkowym studiuFoto: Czwórka

W Czwórce nie tylko pojawiły się w strojach z tamtej epoki, ale także opowiadały nam o panujących wtedy kanonach. - W latach 20. ubiegłego stulecia panowała moda na chłopczycę, a kobiece kształty przechodziły do lamusa - tłumaczyła Marta Mirecka.

Posłuchaj także:
kankan 1200 pap.jpg
Historia bielizny. Przepaski, gorsety, stringi

- Panowie zaś nosili coś, co dzisiaj nazwalibyśmy garniturem na różne okazje - wyjanśniała Ewa Łukasik, od której dowiedzieliśmy się także, dlaczego mężczyźni dwudziestolecia nie zmieniali codziennie koszul.

Grupa Bluszcz nazwę wzięła od tytułu czasopisma dla kobiet, które ukazywało się w latach 1865-1939. Zaproszone do "Zaklinaczy Czasu" modowe ekspertki opowiadały, czemu w trakcie I wojny światowej kobiety zrzuciły gorset, co w modzie dwudziestolecia było uważane za obciachowe oraz co zawdzięczamy jednej z najsłynniejszych projektantek, Coco Channel.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.    

***

Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Ewa Łukasik i Marta Mirecka (GRH Bluszcz)

Data emisji: 12.10.2016

Godzina emisji: 14.08

jsz/gs

Czytaj także

W kawowej dżungli - latte, espresso czy dripp

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 11:00
Eksperci mówią, że żyjemy w trzeciej fali kawy. Inną piją Włosi, inną Skandynawowie, jeszcze inną kawą raczą się Amerykanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XX-lecie międzywojenne. "Pumpy, boby, gwiazdy kina"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 11:20
- Wszystko to, co dokonało się w naszym kraju w okresie międzywojnia, to efekt determinacji i pracy u postaw. Postawiono na rozwój szkolnictwa i kulturę. Kino zawładnęło wyobraźnią Polaków - opowiada Izabela Mrzygłód.
rozwiń zwiń